Danske virksomheder kan være hacket uden at vide af det

Mange mindre virksomheder er i fare for at blive ramt af spionage, fordi de springer over hvor gærdet er lavest.

Artikel top billede

Novozymes indrømmelse af, at virksomheden har været udsat for industrispionage er kun toppen af isbjerget, når det gælder risikoen for, at ubudne gæster får adgang til danske virksomheders data.

Det mener brancheorganisationen ITEK under Dansk Industri, hvor branchedirektør Adam Lebech opfordrer chefer i især små og mellemstore virksomheder til at sætte data-sikkerhed højere på dagsordenen i hverdagen.

"Store virksomheder som for eksempel Novozymes har en stor sikkerhedsorganisation, der er så dygtige, at de kan overvåge deres systemer i real time. Men i små og mellemstore virksomheder opdager man måske slet ikke, at et angrebet har fundet sted."

"Så mange kan være i farezonen uden at vide det. Derfor er det utroligt vigtigt, at man får gennemgået hele sin sikkerhedsorganisation," siger Adam Lebech til Computerworld.

Et af de første skridt er, at man som virksomhed skaffer sig et overblik over, hvilke data, der er så kritiske for firmaet, at skal pakke dem væk bag digitale hængelåse - eksempelvis med kryptering.

Ny vejledning

Ifølge en ny vejledning, som ITEK har lavet til sine medlemsvirksomheder, udgør mængden af forretningskritiske data typisk kun mellem en halv og to procent af en virksomhedens samlede data.

Til gengæld kniber det med overblikket over, hvilke data, der er tale om, og hvor de er lagret. Først når man har klassificeret sine data og ved, hvor de er lagret, kan man gøre noget effektivt for at sikre sig, lyder det fra Adam Lebech.

"Angreb sker, fordi man ikke har arbejdet konkret med, hvem der har adgang til hvilke data. Så vi anbefaler små og mellemstore virksomheder at gennemgå deres procedurer og lave en klassifikation af data, så man ved, hvilke data, der er så vigtige, at man under ingen omstændigheder må risikere at de bliver kompromitteret," siger Adam Lebech.

Papir-tiger

Han advarer samtidig om, at arbejdet med datasikkerhed meget nemt ender som en papirøvelse, der ender i et ringbind, som har meget lidt at gøre med den praktiske virkelighed i dagligdagen.

"Papirtiger-udfordringen er der altid, så det bare bliver et stykke papir, som man laver i sikkerhedsafdelingen."

"Så det kræver forankring i virksomhedens topledelse, samtidig med at man får sikkerheden gennemgået i dybden af folk med tekniske kompetencer, og ofte vil man også have nytte af ekstern rådgivning," siger Adam Lebech.

Læs også:

Seks gode råd: Få styr på brugerne i dit netværk

Sikkerhedsfirma: Danskerne er for godtroende

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub