Her er listen med de sårbare routere: Disse produkter er ramt af kritisk sårbarhed

Sikkerhedsfirma advarer om kritisk sårbarhed, der kan ramme 12 millioner routere fra en lang række producenter. Her er listen med alle de kendte routere, der indeholder sårbarheden "Misfortune Cookie."

Artikel top billede

Et lille udsnit af listen med de sårbare routere.

Den kritiske router-sårbarhed, der netop er blevet afsløret - og som formentlig findes i flere end 12 millioner routere i private hjem og mindre virksomheder - er stort set at finde i routere fra alle kendte producenter.

Misfortune Cookie, som sårbarheden er blevet kaldt af sikkerhedsfirmaet Check Point, kan betyde, at it-kriminelle kan få fjernadgang til de enheder, der er sluttet til et kablet eller trådløst netværk.

"Hvis din gateway-enhed er sårbar, så er alle enheder, der er sluttet til dit netværk - inklusiv computere, telefoner, tablets, printere, sikkerhedskameraer, køleskabe, brødristere og alle andre netværks-enheder dit hjem eller på kontoret - i risiko for kompromittering," har Check Point advaret.

Ifølge Check Point indeholder mindst 200 forskellige routere  sårbarheden, som selskabet betegner som "en af de mest udbredte sårbarheder, der er afsløret i de senere år."

Her er hele listen med sårbare routere
Check Point har nu også frigivet hele listen med de routere, der menes at indeholde sårbarheden.

Hele Check Points liste kan du finde via dette link (PDF).

Af listen fremgår det blandt andet, at routere fra producenter som D-Link, Edimax, Huawei, TP-Link, ZTE og ZyXEL indeholder sårbarheden.

Fra D-link gælder det eksempelvis routerne: DSL-2110W, DSL-2120,,DSL-2140,DSL-2140W, DSL-2520U, DSL-2520U_Z2, DSL-2600U, DSL-2640R, DSL-2641R, DSL-2680, DSL-2740R, DSL-320B, DSL-321B og DSL-3680.

Listen af Zyxel-routere, der kan være i risikozonen, er endnu længere og indeholder blandt andet produkter i P-660-serien og Prestige-serien.

Se hele listen hos Check Point, hvor du også kan se de konkrete routere fra selskabet som TP-Link, Huawei og ZTE.

Hold øje med firmware-opdatering

Listen hjælper dog i første omgang ikke brugerne så meget, da de er nødt til at afvente, at router-producenten udsender en firmware-opdatering, der lukker hullet. 

Det har ved tidligere sårbarheder vist sig godt at kunne have lange udsigter.

Ikke desto mindre er det meget rart at kunne undersøge, om man har grund til at bekymre sig på grund af den nyopdagede sårbarhed. 

Scanningen, der ligger bag listen fra Check Point, blev foretaget i november, og selskabet understreger, at listen ikke nødvendigvis er komplet, og at man uanset hvad skal søge efter mere dybdegående information hos sin egen router-producent.

Det er et velkendt problem, at særligt mange hjemme-routere kan indeholde sårbarheder, og at de kriminelle har haft held til at udnytte disse gentagne gange.

Det hjælper ikke på router-problemerne, at mange producenter er for længe om at udsende ny firmware til routere, og at de færreste brugere er klar over, at de skal opdatere firmwaren.

Læs også:

Advarsel om kritisk sårbarhed: Millioner af kendte routere ramt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S