Ny Raspberry Pi 2 på markedet: Bedre processor og dobbelt ram

Mini-computeren Raspberry Pi kommer nu i en ny udgave. Raspberry Pi 2 får en bedre processor og flere ram, og vil kunne køre Windows 10.

Artikel top billede

Raspberry Pi-computeren er udviklerens lille kæledyr, som kan omdannes til næsten alt.

Danske Airtame indledte udviklingen af selskabets Airtame-dongle med blot en Raspberry Pi B+-model, men nu kommer Raspberry Foundation med den næste model: Raspberry Pi 2.

Raspberry Pi 2 (B) ligner langt hen ad vejen sin forgænger, Raspberry Pi B+, men specielt på to punkter er den blevet opdateret.

Processoren er blevet opdateret til en quad-core ARMv7-processor clocked til 900MHz og har en gigabyte RAM. Det er dobbelt så mange RAM som i sidste års model.

Ydeevne til at mærke

Der er stadig fire USB 2.0 porte, og dens primære lagerplads er et Micro SD-kort. Raspberry Pi Foundation skriver i en pressemeddelelse, at ydeevnen selvfølgelig varierer alt efter, hvad du bruger Raspberry Pi 2 til, men at den burde være til at mærke for alle.

Du kan allerede købe Raspberry Pi nu, og hvis salget af de små computere er bare en smule som de tidligere modeller, så vil interessen være stor. Prisen er kun 240 kroner.

Windows 10 på Raspberry?
De små Raspberry Pi-computere har tidligere hovedsageligt benyttet sig af Linux-systemer som Rasbian, men med lanceringen af Raspberry Pi 2 kommer Microsoft også ud og understøtter den lille computer.

Ifølge en pressemeddelelse fra Microsoft vil Raspberry Pi 2 kunne køre en modificeret version af Windows 10 - helt gratis.

Dette er et skridt i Microsofts Internet Of Things-plan. Windows 10 bliver bygget til at kunne køre på næsten alle tænkelige platforme og vil nu være at finde på Raspberry Pi 2, når engang at Windows 10 kommer på gaden.

Hvilken form for Windows 10 er endnu uvist. Du kan læse mere om Windows 10 her, og du kan læse vores tidligere omtale af Raspberry Pi B+-modellen her, hvor vi byggede en privat sky. 

Læs også: Revolutionerende lommecomputer: Sådan bringer Raspberry Pi programmering ned i øjenhøjde

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Midtjylland

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for materielstamdata i FMI i Ballerup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet