Sommercamp for unge it-interesserede: Lær at kode på otte dage

Går du på en gymnasial uddannelse, og er du interesseret i datalogi, matematik og computervidenskab? Så brug en uge i juli på at blive endnu bedre på sommercamp hos Datalogisk Institut ved Københavns Universitet.

Artikel top billede

Det er ungdommen, som skal bære Danmarks digitale succes videre i fremtiden.

Derfor tilbyder Ungdommens Naturvidenskabelige Forening, UNF, en ny sommercamp, som er rettet specifikt mod unge på gymnasiale uddannelser, der er interesseret i datalogi og matematik.

Hvis du - eller din teenager - har flair for tal og algoritmer, og nyder at sidde og løse matematiske problemer, så er campen relevant.

Her vil du lære om matematikken bag effektive programmer, og ugen vil byde på en god blanding af forelæsninger, opgaveregninger og workshops, hvor praktiske opgaver viser den virkelige - og effektive - brug af algoritmer.  

Hvordan laver du for eksempel et program i stil med Rejseplanen.dk, som på sekunder regner ud, hvordan du nemmest, mest effektivt og hurtigst kommer fra Aarhus til København?

Eller hvordan laver du den mest effektive algoritme til at udregne vekselbeløb - og hvordan omdanner du det efterfølgende til et program?

Det kan du lære - og mere til.   

Campen varer otte dage mellem den 11. og 18. juli ved Datalogisk Institut ved Københavns Universitet, og kræver en igangværende gymnasial uddannelse (STX, HTX, HHX eller HF), eller lignende uddannelser fra Norge og Sverige. Der er plads til 50 deltagere, og det koster 500 kroner for de otte dage.

Du kan læse meget mere samt tilmelder dig via dette link. Du kan tilmelde dig frem til 1. maj.

Computer Science Camp bliver sponsoreret af Computerworld, IT-jobbank samt den danske ejer af begge; Jobindex.

Computer Science Camp er en af 10 camps, som Ungdommens Naturvidenskabelige Forening arrangerer i år.

Læs også:  Kode-amok: 100 danske børn programmerede i 24 timer med Coding Pirates

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S