Så er Computerworld Summit 2015 i gang: Skarpt fokus på de vigtigste it-trends

Netop nu samles det professionelle it-Danmark til Computerworld Summit 2015, der har fokus på de vigtigste it-trends med internationale og danske keynotes, udstillere og it-faglige diskussioner. Følg med her.

Artikel top billede

Så er dørene åbnet til Computerworld Summit 2015, der samler det professionelle it-Danmark til en hel dag med fokus på alle de teknologier og it-trends, der giver muligheder og udfordringer for danske virksomheder og organisationer.

Det er anden gang, konferencen afholdes, og der er i år langt over 500 deltagere til Computerworld Summit; det er it-beslutningstalere som eksempelvis it-chefer, projektledere, it-arkitekter og digitaliseringschefer.

Computerworld Summit 2015 har især fokus på digital innovation og de nyeste it-trends, men også på it-driften og herunder ikke mindst it-sikkerheden.

Med en international keynote som TED-speakeren Dietmar Dahmen (The future of mobility), et væld af danske sikkerhedseksperter og Forsvarets Center for Cybersikkerhed er der lagt op til masser af debat om nogle af de hotteste it-trends.

Følg med her

Samtidig byder Computerworld Summit på 28 udstillere, der viser konkrete it-løsninger frem, og en stribe roundtable-diskussioner, hvor vi zoomer endnu mere ind på deltagernes strategiske og praktiske arbejde med it.

Computerworld Summit 2015 finder sted på SAS Radisson Blu Scandinavia i København.

Du kan følge dækningen af Computerworld Summit her på cw.dk, ligesom du også får et overblik over begivenhederne på #cwsummit på Twitter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune