It vælter ind over produktions-området - og det får konsekvenser

Klumme: Produktions-it er ved at blive en del af it-afdelingens domæne. Nu begynder produktionscheferne at skulle til at forholde sig til it-sikkerhed, systemintegration og ITIL - for blot at nævne et par at de discipliner, der følger med it på godt og ondt. Hvad siger din produktions-direktør til det?

Artikel top billede

(Foto: www.pernillegreve.dk /)

Den nye retning for it har længe været opad. Op i forretningen, op på direktionsgangen, op i produkterne.

It-afdelingens domæne handler mere og mere om alt det, it bruges til, og mindre og mindre om teknologi.

Men nu går det også nedad og udad. It breder sig også til andre teknologiområder.

De kalder det Operational Technology, eller OT, som er rejsen for it ud i produktionshallerne, hvor det handler om uafbrudt drift, automatisering og styring af komplicerede leverancekæder og processer.

Her på kontoret ser vi det hos flere kunder: Produktions-it bliver en del af it-afdelingens domæne, teknologisk såvel som organisatorisk.

Ud over at det givetvis giver nogle meget interessante diskussioner om, hvem der træffer hvilke beslutninger, giver det også nogle nye opgaver for både it- og produktionsfolket.

Meget kort - og for læsere med indsigt givetvis en kende unøjagtigt - kan vi opdele produktions-it i fire niveauer.

Helt tæt på produktionen

På niveau et er vi helt tæt på produktionen.

Her finder vi for eksempel sensorer og andre enheder, der fungerer integreret i produktionen som termometre og pumper.

De opsamler data til brug længere oppe i stakken.

Niveau to er automatiserings-netværket. Her finder vi PLC - controllerne, der styrer automatiseringen af processerne i produktionen, og SCADA-systemerne, der binder dem sammen.

Niveau tre er produktions-informationsnetværket.

Her regerer MES, der overordnet styrer produktionen og sikrer dataopsamlingen.

Og endelig på niveau fire finder vi den velkendte it-verden med ERP, CRM, PLM og andre trygge trebogstavsforkortelser, der binder produktionen sammen med resten af virksomheden.

Det er de fire niveauer, der smelter sammen og bliver mere og mere it. Det er årsagen til den organisatoriske udvikling, og det er grundlaget for den it-drevne digitalisering af virksomhedens produktion.

I it-verdenen er dataintegration ud af produktionen lettere, omstillingshastigheden højere, og udvalget af leverandører, der kan varetage udvikling og drift, større.

ITIL ind i produktionsafdelingen  
Med andre ord er der gået it i produktionen, og det betyder, at produktionschefen skal forholde sig til it-sikkerhed, systemintegration og ITIL - for blot at nævne et par at de discipliner, der følger med it på godt og ondt.

It-sikkerhed er en helt central udfordring.

Produktionsområdet er det sted i en virksomhed, hvor det er lettest at finde ikke-patchede systemer og forældet teknologi ude af support, og med stigende integration mellem it og OT er dette potentielt et højeksplosivt område med sikkerhedsmæssige bagdøre.

Systemintegration har altid været en opgave i produktions-it.

Det nye er, at det skal gå langt stærkere end før - også stærkere end it-afdelingen har været vant til - og det kræver fokus.

Og ITIL er et nyt sprog for produktionsafdelingen, hvis man vil sikre stabil daglig drift i en verden, hvor OT bliver it...

Jeg er ikke bekendt med, i hvilken retning antallet af læsere af Computerworld går i disse dage.

Men måske er der en ny målgruppe på vej: Produktionsdirektøren, der nu skal til at forholde sig til it - ud over at ringe til it-direktøren, når SAP-systemet ikke kører.

Så kære it. Hvad siger din produktionsdirektør?

Er han opmærksom? Er han enig - og parat til at involvere it-afdelingen i sine nye udfordringer?

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S