Hvorfor er vi så bange for skyen i Danmark?

Klumme: Mens 78 procent af danske virksomheder i 2014 valgte at beholde serveren i kælderen på grund af frygten for manglende datasikkerhed, har man i England valgt en Cloud First strategi for it-projekter i den offentlige sektor. Hvad er vi bange for?

Artikel top billede

Hvorfor er vi så bange for skyen i Danmark, når vi ser, det fungerer succesfuldt i udlandet?

Hvordan kan vi bedst sikre, at private danske virksomheder og offentlige myndigheder høster fordelene og træffer oplyste valg imellem internationale Clouds og danske hostingmuligheder?

At det offentlige i England alene i 2014 brugte over 3 mia. kr. på cloudløsninger, bør inspirere til, at det offentlige i Danmark går forrest og sætter mål, krav og rammer, så de bedste muligheder fra ind- og udland kan anvendes - også af private virksomheder - uden at gå på kompromis med datasikkerheden.

Koordineringen der forsvandt

For et par år siden var der en klar interesse i den danske offentlige sektor for Cloud - drevet af bl.a. Finansministeriets jagt på driftsbesparelser.

Det førte til en fællesministeriel analyse og afrapportering, der pegede på, hvilken lovgivning og elementer der var svære at tolke for de myndigheder og virksomheder, der stod med overvejelser om at udlægge opgaver til eksterne parter på enten dansk jord eller internationalt.

Siden er gået et par år, hvor der ikke er set koordinerede tiltag fra centrale myndigheder til at gøre mere ved området.

Visse offentlige institutioner som f.eks. DSB er enkeltvis gået i skyen. Det er drevet af ildsjæle og markedskræfter på trods af, snarere end central styring. Nogle virksomheder er i gang, men sammenlignet med udlandet halter vi bagefter.

Det centrale embedsværk har ikke skubbet på udviklingen. Formentlig af frygt for, at politikere kunne bekymres over sikkerheden ved at drifte it og services ude af huset, fremfor i den velkendte kælder under rådhuset. Uden politikere i øvrigt har udvist synderlig interesse for, om det velkendte setup var mere sikkert.

Men frygten bør ikke skygge for en stillingstagen til, om Cloud og hosting er noget, vi i Danmark bør bruge mere. Og heller ikke for en målrettet indsats for at hjælpe en øget anvendelse på vej.

Vores frygt skal balanceres

De mange mediesager om databrud med tab af personfølsomme data har været medvirkende til at sætte spørgsmålstegn ved den generelle kvalitet af sikkerheden - både fra politisk hold, i medierne og blandt ledelsen i private virksomheder og offentlige myndigheder.

Frygt kan da på mange måder også være godt. Det skærper opmærksomheden, får os til at diskutere status quo og lede efter løsninger. Men frygten skal balanceres i forhold til det reelle sikkerhedsmæssige behov.

En lille håndværksvirksomhed vil aldrig have samme sikkerhedsbehov som f.eks. en bank. De lagrer forskellige typer data, vil have hver sin risikoprofil og vil derfor også skulle vælge hver sin type løsning.

Og det er her, det typisk bliver svært. For hvilken risikoprofil har man, og hvilken løsning er så bedst for ens virksomhed.

IT-Branchens fælles koncept "Informationssikkerhed i Balance" hjælper virksomhederne et stykke ad vejen. Kombineret med bedre myndighedsvejledninger i lovgivningens uklarheder, får man de oplysninger, man skal bruge for at kunne begå sig sikkert i markedet.

Så kan man som virksomhed træffe et oplyst valg om, hvor man får dækket dine behov bedst muligt, uden hver gang at skulle køre alt fra egen kælder.

Ja, det vil flytte noget omsætning ud i skyen, men det kan også starte en bevægelse, der får flere danske serviceudbydere til at tilbyde gode Iaas-, Paas- og Saas-services fra dansk jord. Og får drifts- og outsourcing-partnere til at tilbyde kunderne stærke kombinationer af internationale og danske hybride løsninger. Så både myndigheder, virksomheder og it-branchen vinder på det.

Derfor bør det i næste digitaliseringsstrategi præciseres:

  • Ambitionsniveauet for danske myndigheders brug af cloud/hosting.
  • Hvor der er hele opgaveområder, der en-block kan lægge ud til private leverandørers drift. 
  • Hvilke sikkerhedsniveauer der skal lægges som minimumsstandard for beskyttelse af hvilke typer data

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect