Ny formand netop valgt til Dansk Industris it-organisation

Ericssons Lars Tofft stopper som formand for interesseorganisationen ITEK under Dansk Industri. Ny formand netop valgt.

Artikel top billede

Dansk Industris ITEK, der er interessefællesskab for virksomheder, der arbejder med it, tele, elektronik og kommunikation, har netop fået ny formand.

Det er EG-direktør Leif Vestergaard, der nu sætter sig i formandsstolen, efter han er blevet valgt på møde i bestyrelsen, oplyser ITEK.

Som administrerende direktør i fremadstormende EG er Leif Vestergaard allerede et kendt ansigt i branchen.

Den 54-årige nyvalgte ITEK-formand har mere end 20 års erfaring fra it-branchen, hvor han blandt andet også har været salgsdirektør for IBM Nordic.

"Jeg ser frem til at arbejde for, at Danmark bliver det mest attraktive land at drive teknologivirksomhed i og ud fra - for at gøre Danmark rigere," udtaler Leif Vestergaard.

Leif Vestergaard overtager formandsposten efter Lars Tofft, der er vice president i Ericsson.

Fem mærkesager

ITEK kan desuden oplyse, at bestyrelsen i branchefællesskabet sammen med sekretariatet i det kommende år kommer til at fokusere på fem mærkesager.

  • Innovation i teknologierhvervet.
  • Teknologianvendelse i erhvervslivet.
  • Offentlig digitalisering.
  • Informationssikkerhed og privacy.
  • Teknologiske kompetencer.
DI ITEK oplyser, at bestyrelsen nu ser således ud: 

Administrerende direktør Leif Vestergaard, EG (formand).

Administrerende direktør Toke Foss, DEIF (næstformand).

Personaledirektør Anne Bornfeld, Software Sales Europe, IBM

Administrerende direktør Michael Holm, Systematic.

Administrerende direktør Flemming L. Jensen, Atos IT Solutions and Services.

Vice president Camilla Kampmann, Systems Support, Oracle Corporation.

Administrerende direktør Ole Kring, Scandinavian Micro Biodevices.

Administrerende direktør Bo Lybæk, GPV International.

Administrerende direktør Charlotte Mark, Microsoft Development Center Copenhagen.

Administrerende direktør Michael Meister, Jaynet.

Administrerende direktør Claus Riekehr Møller, Cadpeople.

Udviklingsdirektør Peter Ulrik Scheel, GN Resound.

Koncerndirektør og COO Peter Trier Schleidt, TDC Operations.

Divisionsdirektør Bjarne Lykke Sørensen, Digital Factory Process Industries & Drives, Siemens.

Administrerende direktør Astrid Joos, Philips Danmark.

Administrerende direktør Peter Friis, Google Danmark.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS