Video: Sådan virker Microsofts lynhurtige sikkerhedssoftware "Windows Hello"

Sammen med Windows 10 bringer Microsoft ny sikkerhedssoftware til verden, som skal gøre det nemt, men sikkert at logge på sin computer. Og det går super stærkt.

Artikel top billede

Windows 10 er lige om hjørnet, og vi har snart set alle de store nyheder ved det nye styresystem.

Men en feature, som nok er lidt undervurderet, er Windows Hello, Microsofts nye sikkerhedssoftware til Windows 10, som åbner Windows ved hjælp af biometri.

Windows Hello virker enten ved hjælp af en fingerscanner eller ved hjælp af et specielt type webcam, her i blandt Intels RealSense 3D kamera, kan låse op for Windows på sekunder, hvis du sidder foran computeren.

Grunden til, at det skal være et af de nye, specielle kameraer, og at du ikke bare kan bruge dit klassiske indbyggede webcam i din gamle computer er, at et traditionelt kamera ikke kan måle dybde.

Det ville betyde, at kameraet ikke altid ville kunne se forskel mellem dig og et billede af dig. Det kan de nye kamera-typer.

Computerworld har ved flere lejligheder prøvet Windows Hello, og det har virket fejlfrit. Så snart computeren har set dig, låses systemet op på et sekund, og du kan fortsætte arbejdet.

Herunder kan du se en video fra det amerikanske tech-medie, Winsupersite, som ved hjælp af Intels RealSense 3D-kamera fremviser, hvordan det fungerer.

Det forventes, at kamera-teknologien vil være at finde i mange af de nye Windows 10-computere, som kommer ud i efteråret.

Selve demonstrationen af systemet starter først ved 09:00-mærket.

Læs også: Nye vilde sikkerheds-features fra Microsoft: Ingen kan stå imod

 

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland