Dårligt nyt til danske it-afdelinger: Jeres it-budget kan være sat 20 procent for lavt

Dollarens himmelflugt kan give it-cheferne problemer med at overholde it-budgetterne. Forvent prisstigninger på op til 20 procent på mange it-produkter og -ydelser.

Artikel top billede

Dollarens høje kurs får nu rådgivningsfirmaet Gartner til at anbefale, at it-cheferne tjekker deres it-budgetter en ekstra gang.

Gartner henviser til, at blandt andet euroen over det seneste år er faldet med omkring 20 procent i værdi i forhold til dollaren - hvilket blandt andet betyder dyrere it-produkter for os her i Danmark.

Det kan du læse mere om her: Dollarens himmelflugt sætter en brat stopper for it-væksten.

"CIO'er i alle lande, hvis valuta er blevet svækket i forhold til U.S.-dollaren, er nødt til at gennemgå deres budgetter igen og tage højde for en 20 procents stigning i prisen på dollar-baserede it-produkter i 2015 og fremover," skriver Gartner.

"Som CIO er din vigtigste opgave at gennemgå projekterne frem til andet kvartal 2016. Antag at der vil være en 20 procents stigning i euro-prisen på dollar-baserede it-produkter og læg en plan for, hvordan du vil håndtere det."

Læs også: Prisboom på pc'er: Nu stiger priserne - selvom der sælges for få pc'er

Gartner skriver blandt andet, at europæiske it-chefer skal forvente 20 procent højere priser på servere - og at der formentlig ikke vil være mange muligheder for at forhandle priserne med producenterne.

Det samme gælder software-produkterne, hvor størstedelen også kommer fra USA.

Her venter Gartner også, at mange af leverandørerne vil hæve priserne i Europa som en følge af dollarkursen.

"CIO'erne er nødt til at have planer for en omprioritering og for at fuldføre projekterne inden for budgetttet," lyder det fra rådgivningsfirmaet.

Det ventes, at konsekvenserne af den høje dollarkurs vil kunne mærkes mange steder, når it-kontrakter skal genforhandles, og nye investeringer i it-løsninger er aktuelle.

Her vil man nemlig opdage, at det, man har budgetteret med, ikke længere har hold i virkeligheden. 

"Undersøg hvor du kan minimere konsekvensen af disse ændringer, hold øje med nye muligheder for at skære i udgifterne og identificer de risici, muligheder og investeringer, som planen medfører."

Læs også:

Prisboom på pc'er: Nu stiger priserne - selvom der sælges for få pc'er

Dollarens himmelflugt sætter en brat stopper for it-væksten

Dollaren stiger helt vildt: Prisstigninger på vej til it-kunderne

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S