Nedbrud på Office 365 og Azure: Nu prøver Microsoft med ny konfiguration

Opdateret: De omfattende problemer med Azure og Office 365 ser nu så småt ud til at være løst af Microsoft.

Artikel top billede

Bemærk: Se seneste udvikling nederst i artiklen.

Efter et flere timer langt nedbrud på Azure og Office 365 i Europa ser det ud til, at Microsoft så småt har fundet en løsning på problemerne. 

"Teamet implementerer nu en opdatering til Azure Active Directory front ends for at kalde en kendt og god konfiguration. Kunder kan begynde at se forbedringer som et resultat af opdateringen," lyder seneste status fra Microsoft.

Læs også: Office 365 sendt til tælling i Europa - og Microsofts Azure har også store problemer

Det ser ud til at have sat en foreløbig stopper for de massive problemer, der har ramt Microsoft-kunder i vores del af verden i dag, torsdag.

Computerworld kan bekræfte, at det nu igen er muligt at tilgå login-siden på Office 365.

Det er også den primære melding blandt de Office 365-kunder, der opdaterer på Twitter, at tingene nu igen begynder at fungere.

"Tilbage og kører nu igen!" skriver en af dem.

"Office 365 er ikke længere nede. Det virker igen hos mig," skriver en anden.

Det er dog ikke alle, der kan juble endnu:

"Nogle folk oplever at servicen er tilbage. Vi gør ikke, men vi bliver ved med at tjekke," lyder det et sted i Twitter-strømmen.

Den overordnede medling på Microsofts status-side for Azure lyder fortsat: "Vi har problemer." 

Dette kan kan være forklaringen

Problemerne med Office 365 og Azure opstod omkring klokken ni torsdag morgen.

Mange Microsoft-kunder har dagen igennem erfaret, at de ikke kunne logge på Office 365, og at der var problemer med Exchange.

Der er formentlig en sammenhæng mellem Azure og Office 365-nedbruddet, for Microsoft har blandt andet oplyst, at der specifikt var problemer med at tilgå "Azure-services, der anvender eller er afhængige af Azure Active Directory." 

Active Directory sikrer blandt andet, at der er styr på adgangsrettighederne i et Microsoft-miljø.

Opdatering fra Microsoft klokken 14:

"Engineering teams have identified an Azure Active Directory configuration error that is believed to be the root cause of the issue. The team has implemented an update to Azure Active Directory front ends to call a known good configuration, which has resulted in a significantly improved experience. Engineers are in the process of validating full recovery and an update will be provided in 60 minutes, or as events warrant."

Opdatering cirka 14:50: Microsofts status-side meddeler nu, at alle services på Azure igen fungerer normalt, og status er nu markeret som "Healthy."

Læs også:

Office 365 sendt til tælling i Europa - og Microsofts Azure har også store problemer

Forsvarets Efterretningstjeneste

Network engineer - Routing & Switching

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef for Analyse og Udvikling på sikkerhedsområdet i PET

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S