Danske virksomheder holder igen med it: It-løsningerne er alt for dyre

Prisen er den største barriere, når det kommer til at tage nye it-løsninger i brug i danske virksomheder. Se de øvrige barrierer her.

Artikel top billede

It-løsningerne er for dyre.

Det er den primære barriere for danske virksomheders anvendelse af it.

Sådan lyder konklusionen i Danmarks Statistiks årlige rapport om it-anvendelse i virksomheder, der netop er udkommet her (PDF)

Undersøgelsen er baseret på besvarelser fra it-ansvarlige i 3.975 private virksomheder, der har mindst 10 ansatte.

Respondenterne har blandt andet forholdt sig til, hvilke barrierer der er for anvendelse af it.

"Prisen er for høj"

Her er den mest dominerende barriere, at "pris på relevante it-løsninger er for høj."

Dette udsagn mener 30 procent har "nogen betydning," mens 16 procent svarer, at det har "stor betydning."

Læs også: Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

Nummer to på listen over barrierer er ifølge Danmarks Statistik, at virksomhederne mangler tid og ressourcer.

Derefter kommer, at medarbejderne mangler kompetencer til it-forretningsudvikling, at der mangler it-brugerkompetencer, og at der mangler it-løsninger, der matcher behovet.

"Særligt to forhold går igen, når man spørger virksomhederne om, hvilke barrierer der er for deres it-anvendelse. Næsten hver anden virksomhed peger på, at for høj en pris for de relevante it-løsninger er af nogen eller stor betydning, og næsten lige så mange nævner manglende tid eller ressourcer," skriver Danmarks Statistik i rapporten.

Forskel på store og små

Rapporten viser dog også, at der er en markant forskel på it-anvendelsen i danske virksomheder.

"Større virksomheder har generelt flere former for it-anvendelse end de mindre," lyder det blandt andet.

Danmarks Statistik forklarer, at det er 50 procent af virksomhederne med mindst 50 ansatte, der har en internetforbindelse på mindst 100 Mbit/sekund mod 21 procent af de mindre virksomheder, og at 32 procent af de større virksomheder er aktive på mindst to typer sociale medier mod 17 procent af virksomhederne med 10-49 ansatte.

"Det samme mønster tegner sig for de andre former for it-anvendelse, med størst forskel hvad angår beskæftigelsen af it-specialister og brugen af datadeling, og med mindre forskel med hensyn til brugen af cloud computing og introduktionen af nye maskiner eller udstyr med it inden for de seneste to år," lyder det i rapporten.

Læs også:

Se listen: Her vil CIO'erne prioritere it-investeringerne i 2016

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling?

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision