7.000 iPhones og iPads i brug hos DSB: Sådan griber it-organisationen det an

Med omkring 7.000 iOS-enheder i spil hos medarbejderne, kræver den mobile platform et særligt fokus hos it-organisationen i DSB. Se her, hvordan organisationen griber det an.

Artikel top billede

Én ting er at indkøbe mange tusinde iPhones og iPads til medarbejderne - noget helt andet er at kunne supportere brugen af enhederne og at udnytte de mobile muligheder maksimalt.

Med omkring 7.000 iPhones og iPads i brug hos medarbejderne i DSB, er det derfor også nødvendigt med et særligt fokus på de mobile løsninger og supporten af dem. 

Det fortæller Martin Börjesson, CIO i DSB, i videoindslaget herunder.  

"Det er ufatteligt vigtigt at understøtte den mobilisering, vi har med iOS-enheder, for det bliver pludselig forretningskritisk," forklarer Martin Börjesson. 

"Hvis man ikke tænker det ind i sit support-setup og i governance, så står man en dag med en regning som it-direktør, når det hele ikke virker. Derfor er det ufatteligt vigitgt at have rigtig godt styr på det," siger han i videoindslaget. 

Se interviewet her

I videointerviewet giver DSB-CIO'en også et bud på, hvad der er den vigtigste faktor i forhold til at sikre den mobile succes:

"Det er 100 procent convenience. Når vi har de mobile enheder, skal vi selvfølgelig deploye så meget som muligt på dem," siger han i indslaget og fortæller om nogle at de konkrete eksempler på mobile løsninger i DSB-regi.

Se indslaget herunder - og se også første del af interviewet med DSB's CIO her.

Læs mere her:

Der skal turbo på it-projekterne: CIO vil have løsningerne leveret på få dage

De mobile platforme storhitter: Men vi begår en fejl med ganle applikationer og data

It-chefen er under pres - formår du at kæmpe dig til fremtidens CIO-stilling?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S