Afsløring: Skat har forsøgt at slippe ud af evighedskontrakt med CSC i 16 år

Allerede i 2000 planlagde skatteministeren at frigøre det daværende ToldSkat fra en lammende afhængighed af CSC. Senest i 2007 skulle alle it-systemer i udbud.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

For 16 år siden planlagde Skatteministeren en storstilet modernisering af det daværende ToldSkats it-systemer.

Målet var at slippe fri af afhængigheden af CSC og modernisere den aldrende it-portefølje, så systemerne i al fremtid kunne sendes i udbud og driftes bedre og billigere.

Den opmærksomme læser vil huske, at Computerworld i december kunne afsløre, at Skat stadig er dybt afhængig af CSC og en forældet systemportefølje.

Det kan du læse mere om her: Skat har brudt loven i 19 år: Har underskrevet million-kontrakter med CSC i årevis uden at sende ordrerne i udbud

Så hvad skete der?
Computerworld kan begynde at løfte sløret for 16 års kamp for frigørelse.

Allerede i maj 2000 er Skatteministeriet i gang med en såkaldt Masterplan for modernisering af store dele af ToldSkats (senere Skat) it-systemer.

Moderniseringen skal være gennemført i 2006, men allerede tre år senere ændrer Skatteministeren planen og erstatter den med en overordnet systemmodernisering.

En gennemgående analyse af it-systemerne hos ToldSkat viser nemlig et voldsomt behov for at rette op på it-systemerne, som efterhånden er en direkte trussel mod ToldSkat.

Systemerne udgør nemlig "en teknologisk risiko, ligesom den eksisterende funktionalitet virker hindrende for den videre digitalisering og effektivisering af bl.a. borgere og erhvervslivets kontakt med skattemyndighederne," fastslår skatteminister Svend Erik Hovmand i en orientering til Finansudvalget i oktober 2003.

Afhængigheden af CSC

Et af de helt store problemer er, at ToldSkat er næsten totalt afhængig af sin største it-leverandør, CSC.

"Det var meget vigtigt for Skat at man fik fjernet afhængigheden af CSC. Så det var vigtigt, at der kom flere leverandører på både drift og udvikling," forklarer Bjarne Wind, tidligere direktør i Post Danmark.

Fra 2004 til 2008 var han var en del af en følgegruppe på tre personer, som skulle holde øje med systemmoderniseringen og rapportere til Finansudvalget en gang om året.

Bjarne Winds opfattelse bliver bekræftet af et aktstykke til Finansudvalget fra 2005, hvor daværende skatteminister Kristian Jensen orienterer sine kolleger i Folketinget og sagen.

"Det har i arbejdet med udbudsmaterialet været centralt at sikre, at ToldSkat kommer væk fra en stor afhængighed til særligt en leverandør og over i en situation, hvor flere leverandører løbende konkurrerer om opgaverne, uden at dette væsentligt øger leveringsrisikoen som følge af, at leverandørerne i mindre grad har kendskab til ToldSkats organisation, processer og systemer," skrev Kristian Jensen dengang til finansudvalget.

Nissen flytter med

På trods af det store ønske om at frigøre sig fra CSC ender it-kæmpen faktisk med at være en af de tre selskaber, som samme år vinder en udbudsrunde om at levere løsninger til systemmoderniseringen.

Da udbudsrunden er færdig, er de tre vindere nemlig IBM, KMD og CSC.

De heldige vindere kan nu byde på opgaver i systemmoderniseringens tre planlagte faser.

Hver fase skal erstatte nogle af ToldSkats systemer med nye systemer, som igen skal driftes af en leverandør efter en udbudsrunde.

"Målet er, at al systemarbejde og drift af systemerne ved afslutningen af moderniseringsplanen i 2008 vil være bragt i udbud," forklarer daværende skatteminister, Svend Erik Hovmand i 2004 i et aktstykke til Finansudvalget.

Eller som Bjarne Wind forklarer det:

"Vejen, man valgte, var ikke at spilde tid på at dokumentere de eksisterende forældede systemer, men at udvikle nye systemer, så man ikke var afhængig af CSC. Det skulle nyudvikles af flere forskellige leverandører, så man frit kunne vælge, hvor det skulle ligge. Så man lod bare de gamle systemer være og køre videre i en overgangsperiode. For det var, som jeg forstod det, håbløst at tænke på at lave et udbud på det gamle, der lå hos CSC."

Og i lang tid ser det ud til, at det også skal ende sådan. Selvom forløbet ikke er en dans på roser, ser det lovende ud forklarer Bjarne Wind.

"I den periode, jeg var i følgegruppen, var der ikke de store alarmsignaler. Der var nogle forsinkelser i udbuddene, men der var ikke sat de store aktiviteter i gang. Vi måtte dog konstatere nogle forsinkelser i første fase, som vi løbende rapporterede til Skatteministeriet og Finansudvalget."

De forsinkelser kom primært på grund af skatteområdets indviklede natur.

"Lovgivningen omkring skat er ekstremt kompleks. Så arbejdet måtte i sagens natur baseres på de kravsspecifikationer, som skat lavede, og det var et bevægeligt mål, for skattelovgivningen blev hele tiden ændret."

Da Bjarne Wind træder ud af følgegruppen i 2008, ser han ingen sorte skyer på horisonten.

Her otte år senere, sidder Skat stadig fast i sine gamle CSC-systemer, og en ny styregruppe kæmper for at frigøre staten frigøre staten fra sin afhængighed af CSC.

Det kan du læse mere om her: Hemmeligt dokument afslører: Staten forbereder stor-opgør med CSC som offentlig kæmpe-leverandør

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Release og Change Manager til DeMars i Cyberdivisionen, Hvidovre.

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Styrk fremtidens IT Service Management - bliv Service Catalogue Manager i Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S