Joomla og Wordpress under angreb: Rammes af ransomware

De to populære open source CMS'er Joomla og Wordpress er under angreb.

Artikel top billede

To af verdens mest populære content management systemer, Joomla og Wordpress, kæmper i øjeblikket med ransomware-angreb.

Sikkerhedsmediet Threatpost kan fortælle, at de exploit kits, der har inficeret tusindvis af Wordpress-sider, nu også anvendes til at gå efter Joomla-sider.

En sikkerhedsekspert fra Rackspace forklarer, at Wordpress-angrebet i øjeblikket rettes mod Joomla-siderne.

"Vi begynder at se de samme trafik-karakteristika med infektioner på Joomla-sider, som vi så med Wordpress-kampagnen," forklarer Brad Duncan fra Rackspace til Threatpost.

Sætter reklamer ind - og åbner bagdøre

Angrebet mod Wordpress blev registreret i starten af februar.

Websider, der er baseret på open source-løsningen, bliver inficeret med JavaScript-filer, der viser reklamer via iframes og samtidig åbner bagdøre til webserverne, forklarer Threatpost.

Når besøgende så kommer forbi de ramte websider, sendes de videre til andre sider med ondsindet kode eller udsættes for TeslaCrypt-ransomware.

Sikkerhedsfirmaet Sucuri forklarer samtidig til Threatpost, at det formodes, at bagmændene simpelthen skanner både sider med Joomla, Drupal og Wordpress og sender koden ind, hvor det lader sig gøre.

CMS'erne har langt hen ad vejen samme opbygning og dermed også samme sårbarheder.

Før jul viste en global opgørelse, at Wordpress nu er at finde på 25 procent af alle hjemmesider.

Nummer to og tre på listen er Joomla Joomla med 2,8 procent og Drupal med 2,1 procent. Alle tre systemer er open source.

Der kan dog være betydelige forskelle i udbredelsen fra land til land, ligesom der også er forskel på, hvor store websider, de tre systemer typisk anvendes til.

Læs også:

Ny CMS-opdatering: Joomla hasteudsender ny version - opdater med det samme

Wordpress står nu bag hver fjerde hjemmeside i verden

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Frode Laursen A/S

Systemadministrator

Midtjylland

SOS International

Principal Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune