Artikel top billede

Så er det officielt: Nokia klar til smartphone-comeback

Finske Nokia er klar til igen at lancere smartphones, efter at koncernen frasolgte device-divisionen til Microsoft for tre år siden.

Det var et hårdt presset Nokia, der solgte sin mobiltelefon-forretning til Microsoft i 2013.

Nu er Nokia så igen klar til at prøve kræfter med smartphone-markedet.

Det nye eventyr har ikke noget med Microsoft og Lumia-telefonerne at gøre, men er derimod et reelt comeback-forsøg fra finnerne.

Dog er det ganske afgørende, at Nokia formentlig ikke selv vil producere telefonerne, men snarere satse på partnerskaber med hardwareselskaber. 

Nokias CEO, Rajeev Suri, bekræfter planerne selskabets pressemøde på Mobile World Congress i Barcelona.

Techcrunch skriver, at Rajeev Suri udtaler, at Nokia ikke har travlt med at lancere nye smartphones igen, og at det kan være enten i 2016 eller 2017, at vi igen ser en Nokia-telefonen på markedet.

Læs også: Nokia planlægger mobil-comeback: Tre grunde til at det er en dårlig ide

Samtidig lægger han op til, at Nokia vil lade andre hardware-producenter anvende Nokia-brandet via licenser.

"Der er ikke nogen specifik tidsramme. Vi behøver ikke skynde os. Vi vil udforske dette med den rigtige partner eller partnere," siger Rajeev Suri i Barcelona ifølge Techcrunch.

Rajeev Suri forklarer samtidig, at der stadig er masser af værdi i Nokia-brandet, og at det er oplagt, at der skal være tale om premium-produkter af samme grund.

Er det nu også en god idé?

Der har længe været skriverier og rygter om Nokias forsøg på et mobil-comeback, og her på Computerworld har vi også set nærmere på, hvilke muligheder, Nokia har for igen at komme til at spille en væsentlig rolle i branchen - og ikke mindst, hvad der taler imod, at det bliver en succes.

Læs analysen her.

Når Nokia først nu vælger at forsøge sig med smartphones igen, skyldes det konkurrenceklausuler med Microsoft efter amerikanernes køb af Nokias mobil-division for 40 milliarder kroner i 2013.

Nokia har tidligere afvist mobil-rygterne, men nu er planerne altså blevet bekræftet til Mobile World Congress i Barcelona.

Forud for Nokias salg af mobilforretningen til Microsoft i 2013 var der gået nogle ekstremt hårde år for den finske telekoncern.

Det var ikke mindst Apples iPhone og de mange Android-produkter, der var med til at køre Nokia helt ud på sidelinjen. Læs hele historien om Nokias fald fra tinderne her

Læs også:

Nokia planlægger mobil-comeback: Tre grunde til at det er en dårlig ide

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Milliardhandel en realitet: Nokia og Alcatel-Lucent skaber ny global netværksgigant

Mystisk foto: Er dette Nokias comeback som mobilproducent?




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere