Snowden: FBI lyver i sagen om den krypterede iPhone

Whistlebloweren Edward Snowden mener, at FBI bevidst lyver om sine evner til selv at åbne for en krypteret telefon.

Artikel top billede

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, lyver for offentligheden, når det påstår, at det kun er Apple, som kan åbne op for en krypteret iPhone, der blev brugt i forbindelse med et terrorangreb i San Bernadino, USA. 

Det har Edward Snowden ifølge Cnet sagt til en konference i USA, efter at FBI stædigt har forsøgt at presse Apple til at bygge en bagdør ind i en specialudviklet version af iOS.

"FBI har alle de redskaber, som det skal bruge for at kunne åbne den telefon. Med al respekt så er det "bullshit", at FBI siger andet," siger Edward Snowden igennem et videolink til en konference i Washington DC.

Sagen omhandler en iPhone 5C, der angiveligt blev brugt af terroristen Syed Farook i angrebet ved San Bernadino tilbage i december, hvor 14 mennesker blev dræbt og 22 sårede.

Nægter at lave bagdør

FBI kalder adgangen til det krypterede data i Farooks iPhone 5C kritisk for efterforskningen, og ønsker at Apple skal udvikle en bagdør ind i en specialudviklet version af iOS, hvilket vil svække samtlige versioner af iOS fremover. 

Apple har indtil videre nægtet at udvikle en bagdør, hvilket kom til udtryk igennem et åbent brev fra Apples CEO, Tim Cook. 

Også andre prominente navne har givet udtryk for sympati og støtte til fordel for Apple. Både Microsoft og Google har udtrykt, at de ser FBI's krav som bekymrende. 

Læs også: 

Sagen om krypteret iPhone kan ende med kæmpe-bøder til Apple

Apple vil stramme kryptering til nye højder i kølvandet på spionsag: Glemmer du din kode, er der nul hjælp at hente

It-sikkerhedsveteran melder sig på banen i FBI's kamp mod Apple: Lad mig åbne den iPhone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension