Nu kommer Microsofts nye produkt til Danmark: Vi har prøvekort Surface Hub

Microsofts alt-i-et-system har endelig fået dansk lanceringsdato og pris. Computerworld har prøvet den nye Surface Hub. Se med her.

Begynder dine møder med kabel- og opsætningsproblemer, efterfølges af whiteboards med mere eller mindre slidte tuscher og slutter med et billede taget med en mobiltelefon, der glemmes i galleri-appen?

Så har Microsoft en løsning til dig. 

Surface Hub er en 55" eller 84" stor touch-skærm i 4K-opløsning med indbygget computer, webcams og mikrofoner, der vil samle whiteboards, bordtelefoner og webcast-systemer sammen med en dyb integration af Microsofts tjenester. 

I Danmark er det Atea, der indtil videre er eneforhandler af de to vægcomputere, og prisen for hver af de to enheder ligger på henholdsvis 64.955 kroner for 55"-modellen og 159.995 kroner for 84"-modellen. 

Det lyder af rigtig mange penge, hvilket også er grunden til, at Computerworld tog på besøg hos Microsoft Danmark. Hvad er det skærmen kan, som retfærdiggør så høj en pris?

I videoen øverst kan du se divisionchefen for Windows hos Microsoft Danmark, Martin Thorning Hansen, fortælle om hvordan en Surface Hub kan bruges. Det er 55"-modellen, der vises frem.

Læs også: Microsoft udskyder stor lancering: Surface Hub er forsinket igen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job