Nu kommer Microsofts nye produkt til Danmark: Vi har prøvekort Surface Hub

Microsofts alt-i-et-system har endelig fået dansk lanceringsdato og pris. Computerworld har prøvet den nye Surface Hub. Se med her.

Begynder dine møder med kabel- og opsætningsproblemer, efterfølges af whiteboards med mere eller mindre slidte tuscher og slutter med et billede taget med en mobiltelefon, der glemmes i galleri-appen?

Så har Microsoft en løsning til dig. 

Surface Hub er en 55" eller 84" stor touch-skærm i 4K-opløsning med indbygget computer, webcams og mikrofoner, der vil samle whiteboards, bordtelefoner og webcast-systemer sammen med en dyb integration af Microsofts tjenester. 

I Danmark er det Atea, der indtil videre er eneforhandler af de to vægcomputere, og prisen for hver af de to enheder ligger på henholdsvis 64.955 kroner for 55"-modellen og 159.995 kroner for 84"-modellen. 

Det lyder af rigtig mange penge, hvilket også er grunden til, at Computerworld tog på besøg hos Microsoft Danmark. Hvad er det skærmen kan, som retfærdiggør så høj en pris?

I videoen øverst kan du se divisionchefen for Windows hos Microsoft Danmark, Martin Thorning Hansen, fortælle om hvordan en Surface Hub kan bruges. Det er 55"-modellen, der vises frem.

Læs også: Microsoft udskyder stor lancering: Surface Hub er forsinket igen

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S