Nets og flere banker advarer: Bølge af fup-beskeder rammer danskerne netop nu

En bølge af fup-sms'er og -emails udsendes i øjeblikket til danskerne, lyder advarslen fra både Nets, der står bag NemID, og flere af de største danske banker.

Artikel top billede

"Lige nu modtager mange danskere falske SMS'er om opdatering af NemID. TRYK IKKE PÅ LINKET. Slet beskeden i stedet."

Så klar er en ny advarsel fra Nets, der står bag NemID.

Beskeden er udsendt i dag, mandag, fra selskabet og er blot seneste eksempel på phishing-angreb, der forsøger at udnytte NemID's massive udbredelse i Danmark.

Det er kun få uger siden, at Nets sidst måtte advare om en lignende strøm af falske beskeder på mail og sms - læs mere om det her.

Det er dog langt fra kun Nets med NemID, der i øjeblikket advarer om en ny bølge af fup-sms'er.

I Danske Banks driftsstatus lyder beskeden i øjeblikket:

"Falske mails og SMS. It-kriminelle har udsendt et ukendt antal e-mails og SMS, der foregiver at have noget med Danske Bank at gøre."

Også hos Nordea må driftsstatus-siden i øjeblikket advare om en ny phisning-bølge:

"Advarsel - pas på falske e-mails!" lyder budskabet til kunderne.

"Vi ser i disse dage en stor phishing-kampagne, hvor man bliver bedt om at oplyse bruger-ID, adgangskode og at sende et billede af NemID-kortet. Ingen med gode hensigter vil bede om at få sendt eller uploadet et billede af NemID-kortet. Slet derfor disse mails."

Læs også:

NemID dropper to cifre i afgangskoden

Nets er ude i et sandt stormvejr af phishing-mail, fup-sms'er og snydeopkald

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job