Endnu et kæmpe-underskud til IBM Danmark - har tabt 450 millioner kroner på fem år

IBM Danmarks nøgletal bevæger sig i den forkerte retning, og selskabet må nu - igen - fremvise et årsregnskab med et stort millionunderskud.

Artikel top billede

Billeder: Kim Stensdal. (Foto: Kim Stensdal /)

IBM Danmark fortsætter med at have store problemer med at levere vækst og positive resultater.

Det fremgår af selskabets netop offentliggjorte årsregnskab for 2015.

IBM Danmark fik i 2015 et underskud på 146 millioner kroner på bundlinjen.

I 2014 var selskabets underskud på 175 millioner kroner, og lægger man de seneste fem års resultater sammen, har IBM Danmark haft et samlet underskud på 450 millioner danske kroner.

Kun i 2012 blev det til et overskud på beskedne seks millioner kroner.

Læs også: IBM Danmark i fuld gang med massive forandringer: Her er planen

Denne underskuds-tendens er dog langt fra ny.

I perioden fra 2005 til og med 2009 havde IBM Danmark eksempelvis et samlet underskud efter skat på 852 millioner kroner. Læs mere om det her.

Har sagt farvel til 270 medarbejdere

Det er i det hele taget svært at spore regnskabsmæssig fremgang i IBM Danmarks nye årsregnskab.

IBM Danmarks omsætning faldt igen, så den i 2015 lå lidt over 5,5 milliarder danske kroner mod lige knap 5,7 milliarder i 2014.

For fem år siden lå omsætingen på 7,2 milliarder.

Resultatet før af- og nedskrivninger (EBITDA), hvilket vil sige driftsresultatet, er også skrumpet gevaldigt.

Det lå i 2015 på 226 millioner kroner mod 273 millioner året før.

For fem år siden, i 2011, var EBITDA-resultatet helt oppe på 612 millioner kroner.

Samtidig kan man læse i årsregnskabet, at IBM Danmark nu har 2.286 fuldtidsansatte.

Det er 270 mindre end i 2014 - og det er langt under niveauet for fem år siden, hvor IBM Danmark i 2011 lå på 3.558 ansatte.

Senest måtte IBM Danmark for nogle måneder siden igennem endnu en større fyringsrunde, hvor 160 medarbejdere blev opsagt.

Læs mere om det her

I ledelsesberetningen skriver administrerende direktør Henrik Bodskov, at resultaterne blandt andet skal ses i lyset af selskabets igangværende transformation.

Han peger også på, at omsætningen ændrer karakter med fokus på nye forretningsområder:

"Skiftet i efterspørgslen fra traditionelle løsninger til nye, digitaliserede løsnings- modeller, hvor den initielle investering kan være mindre mod til gengæld en mere langsigtet betalingsstrøm, betød samlet set for 2015, at den totale omsætning udgjorde 5.532 mio. kroner mod en omsætning på 5.697 mio. kroner i 2014."

Afskriver stadig for store beløb

Det fremgår også af årsregnskabet, at IBM Danmark i 2015 foretog af- og nedskrivninger på 377 millioner kroner. Det er lidt den samme historie som i 2014, hvor selskabet af- og nedskrev med 358 millioner.

For år tilbage blev disse afskrivninger typisk begrundet med IBM Danmarks milliard-opkøb af Mærsk Data og DMdata tilbage i 2004.

I 2015-regnskabet står der dog blot:

"Nettoresultatet er fortsat påvirket af ordinære afskrivninger i forbindelse med strategiske virksomhedsopkøb, som er foretaget i de senere år, samt afskrivning på de løbende investeringer i danske IBM datacentre."

Får penge fra USA

Trods endnu et underskud i IBM Danmark er der dog stadig opbakning til den danske forretning fra hovedkvarteret i USA. 

Læs også: Tre vigtige årsager til at tusindvis af job er forsvundet fra IBM Danmark

Ganske vist faldt egenkapitalen i IBM Danmark fra 2014 til 2015 med omkring 86 millioner, men samtidig skriver selskabet i årsregnskabet:

"I april 2016 har IBM Danmark gennemført en kapitalforhøjelse på 120 mio. kroner til sikring af selskabets finansielle grundlag. IBM Danmark's moderselskab 'IBM International Group BV' yder efter behov likviditet til dækning af selskabets løbende aktiviteter."

Det forventer IBM af 2016

Computerworld besøgte for nylig administrerende direktør i IBM Danmark, Henrik Bodskov, i selskabet Holte-afdeling, hvor han fortalte om fremtidsplanerne i den danske forretning.

Læs hele interviewet her: IBM Danmark i fuld gang med massive forandringer: Her er planen

I årsregskabet for 2015 fremhæver Henrik Bdskov også, hvilke resultater selskabet forventer af 2016:

"I Danmark forventes investerings- aktiviteten generelt at tage til i 2016, primært inden for innovationstunge områder med forholdsvis store produktivitetsgevinster."

"IBM's produkt- og løsningssortiment er stærkt positioneret til at sikre disse gevinster inden for en bred vifte af industrier. Med afsæt i et velforankret datacenter- kompleks vil IBM Danmarks ydelser inden for cloud og kognitiv computing gøre virksomheden til en relevant partner for et bredt udsnit af danske virksomheder og forvaltninger."

Læs også:

IBM Danmark i fuld gang med massive forandringer: Her er planen

IBM-direktør efter stor fyringsrunde i Danmark: Derfor er det nødvendigt

IBM Danmark langt fra alene om afskedigelser: I disse lande er der også fyringsrunder

Tre vigtige årsager til at tusindvis af job er forsvundet fra IBM Danmark

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS