Kæmpe frasalg hos TDC: Sælger forretning fra for 2,3 milliarder kroner

TDC sælger den svenske forretning for milliardbeløb et halvt år efter, at selskabet måtte droppe at sælge TDC Hosting.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danmarks største teleselskab bliver nu en hel del mindre - dog uden for landets grænser.

TDC meddeler tirsdag morgen, at det fra frasælger sit svenske datterselskab, TDC Sverige AB.

"TDC A/S meddeler i dag, at det gennem sit datterselskab TDC Nordic AB har indgået en aftale om frasalg af TDC Sverige AB til Tele2 Sverige AB til en kontantpris på SEK 2,9 mia. (ca. DKK 2,3 mia.) på kontant- og gældfri basis," skriver TDC i en fondsbørsmeddelelse.

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

TDC forklarer samtidig, at frasalget afslutter TDC's strategiske gennemgang af selskabet, som blev offentliggjort den 27. januar 2016 i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag.

"Den strategiske gennemgang har vist, at Tele2 Sverige AB er en bedre langsigtet ejer af TDC Sverige AB, og den opnåede pris overstiger værdien ved fortsat TDC ejerskab."

"TDC vil i fremtiden fokusere på sine aktiviteter i Danmark og Norge og vil fortsætte med at understøtte selskabets danske og norske B2B og Wholesale kunder med tilstedeværelse i Sverige gennem partnerskaber."

Indbringer TDC en lille milliard

Frasalget af TDC Sverige skal godkendes af EU-Kommissionen, og TDC forventer at kunne gennemføre salget i 4. kvartal 2016

"Frasalget anslås at medføre en gevinst på ca. DKK 0,8 mia. efter skat, der indregnes som særlige poster vedrørende ophørte aktiviteter, når transaktionen er gennemført."

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Det var i i forbindelse med TDC's kapitalmarkedsdag i januar, at TDC meddelte, at selskabet ville droppe at sælge TDC Hosting, som det eller havde været planen at gøre.

I stedet indledte TDC "en strategisk gennemgang af TDC Sverige."

"Den strategiske gennemgang kan/kan ikke føre til et salg af TDC Sverige," lød det fra TDC.

I det seneste årsregnskab fra TDC-koncernen var omsætningen i den svenske forretning på 2,7 milliarder danske kroner, og selskabet havde 810 ansatte.

TDC's samlede omsætning i årsregnskabet lød på 24,3 milliarder kroner.

Læs analysen: Danske forhold tvinger TDC til frasalg: Derfor må TDC skille sig af med sin svenske milliard-forretning

Læs også:

Spritnyt årsregnskab fra TDC: Så presset er den danske telegigant

TDC dropper salg af TDC Hosting - men overvejer nu et helt andet frasalg

Magtkamp om de danske mobilkunder: Her er resultaterne hos TDC, Telia, Telenor og 3

Vild dansk netværks-test: TDC opnår hastighed på 1 Gbps på mobilnettet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse