Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Adobe udsender haste-opdatering til Flash. Den kritiske sårbarhed, der lukkes, bliver udnyttet af kriminelle på Windows-platformen netop nu.

Artikel top billede

Det er kun et par uger siden, at Adobe udsendte vigtige opdateringer til Flash for at lukke kritiske huller.

Nu nødvendiggør opdagelsen af en ny kritisk sårbarhed i Flash dog en ekstra haste-opdatering fra selskabet.

Adobe meddeler, at opdateringen går ud til Adobe Flash Player på Windows, Mac, Linux og Chrome OS.

Den lukker for en kritisk sårbarhed, der potentielt kunne gøre angriberen i stand til at overtage kontrollen med det ramte system.

Det er to sikkerhedsforskere fra Google, der står bag opdagelsen af den kritiske sårbarhed, der fra Adobes side har fået CVE-nummeret CVE-2016-7855. 

"Adobe er opmærksom på en rapport om, at der eksisterer et exploit til CVE-2016-7855, og at det anvendes til afgrænsede, målrettede angreb mod brugere, der kører Windows i version 7, 8.1 og 10," skriver selskabet.

Læs også: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Man bør derfor som Flash-bruger sørge for at hente og installere opdateringen hurtigst muligt.

"Adobe anbefaler brugere af Adobe Flash Player Desktop Runtime til Windows og Macintosh at opdatere til 23.0.0.205 via opdaterings-mekanismen i produktet eller ved at besøge Adobe Flash Player Download Center.

Flash på vej ud i kulden

Flash er ofte blevet kritiseret for at være en for usikker og performance-krævende webteknologi.

Den kritik er taget til i styrke i de senere år. 

Af samme grund er Flash ved at blive udfaset i de fleste af browserne, der i stigende grad slår Flash fra som udgangspunkt.

I stedet forsøger browser-producenterne at fremme brugen af HTML5 og åbne webstandarder.  

Læs også:

Find lappegrejet frem: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Annonce

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til open-source platforme

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks