Sander vil have børneporno-filter

Videnskabsminister Helge Sander (V) er klar til at gå meget langt for at stoppe børneporno. Derfor vil han gå til de it-politiske ordførere for at drøfte et nationalt filter, som skal lukke for adgangen til hjemmesider med børneporno. I Storbritannien er British Telecom netop gået i gang med at teste sådan et filter.

Danskerne har ikke brug for at have fri adgang til hjemmesider med børnepornografi, mener videnskabsminister Helge Sander (V), som går ind for et nationalt filter, som skal lukke adgangen til hjemmesider med børnepornografi.

Han vil nu tage sagen op med partiernes it-politiske ordførere.

- Jeg kan ikke forestille mig, at der skulle være nogen, der ikke har meget stor forståelse for, at vi skal gå utrolig langt, når det handler om at begrænse børneporno, siger Helge Sander til TV2 Nyhederne.

Ingen filtre i Vesten
Ingen vestlige lande har sat filtre op, som begrænser alle borgernes adgang til bestemte hjemmesider.

Men i Storbritannien er British Telecom netop gået i gang med at teste et filter, som skal lukke for kendte hjemmesider med børneporno.

Herhjemme er Helge Sander klar til at gå mindst lige så langt.

- Jeg synes, vi skal gå meget meget langt ? også tæt på fine ord som ytringsfrihed og så videre, når der er tale om børneporno, siger videnskabsministeren til TV2 Nyhederne.

Hidtil har spærring af bestemte hjemmesider ellers udelukkende været praksis i mere totalitære regimer, men børneporno er et område, der også får vestlige lande til at se på de tekniske muligheder.

Filter stopper ikke de hårde pædofile

Det britiske filter, kaldet Cleanfeed, som British Telecom udvikler, arbejder med en "sortliste". Det vil sige, at alle kendte internetadresser på hjemmesider med børneporno, bliver registreret på sortlisten.

I Cleanfeeds tilfælde er det organisationen Internet Watch Foundation, som vedligeholder listen.

Filteret kontrollerer, om hjemmesiden står på den sorte liste, når en British Telecom-kunde forsøger at få forbindelse til en hjemmeside. Hvis den gør, får brugeren en fejlside i stedet.

- Hvis URL'en ikke er på listen, så stopper Cleanfeed den ikke. Systemet er beregnet til at blokere for mere eller mindre tilfældig adgang til børneporno. Vi siger ikke, at det vil stoppe de hærdede pædofile, siger Mike Galvin, direktør for British Telecoms internetforretning til nyhedstjenesten The Register.

British Telecom har planer om at sælge teknologien til andre internetudbydere, når den er færdigudviklet.

Herhjemme vil landets største internetudbyder TDC ikke på forhånd afvise at sætte et tilsvarende filter op.

- Det er ikke noget, vi er i stand til eller bemyndiget til. Men hvis vi kan medvirke på en effektiv måde, så medvirker vi gerne, siger sikkerhedschef Per B. Hansen fra TDC til TV2 Nyhederne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job