Microsoft og Peter Gabriel vil slå Apple

Apple skal ikke få lov til at bringe Itunes til Europa uden blodsudgydelse. Det mener Microsoft og musikleverandøren OD2, som har musikeren Peter Gabriel blandet ejerne. De to selskaber går sammen, så OD2's musikbutikker leverer indhold direkte til Microsofts Windows Media Player-brugere.

Musikleverandøreren OD2, der har de europæiske online-musikbutikker som kunder, har fundet en vigtig partner, skriver nyhedsbureauet Reuters. Partneren er ingen anden end Microsoft, som i den næste udgave af Windows Media Player vil gøre det muligt at købe og downloade musik direkte fra afspilleren.

Det kommer dog allerede nu til at ske gennem programmet Sonicselector, som er en udvidelse til Windows Media Player. Udvidelsen gør det muligt at finde, købe og downloade musik direkte fra den afspiller, som Microsoft distribuerer med Windows-styresystemet.

Microsofts understregede i sidste uge, at Windows Media Player skal geares til at tage kampen direkte op mod Apples bærbare musikafspiller, Ipod, og Itunes-musikbutikken.

Apple har haft stor succes med at sælge musik online gennem Itunes, som netop er både afspiller-software og en download-tjeneste i samme program.

Apple ventes i denne uge at lancere den europæiske udgave af Itunes. Dermed får britiske OD2 en ny stor konkurrent.

I forvejen har det genfødte og nu lovlige Napster og elektronik- og mediegiganten Sony kridtet banen op til kamp om de europæiske musikkunder.

OD2, som blandt andet har musikeren Peter Gabriel i ejerkredsen, havde indtil for nyligt fat i den lange ende af det europæiske marked for musik-download. Som den eneste europæiske leverandør havde selskabet sikret sig distributionsaftaler med de fem største pladeselskaber.

Det var blandt andet grunden til, at danske TDC valgte OD2 som leverandør af musik til teleselskabets musikbutik på nettet.

Den forstærkede alliance mellem Microsoft og OD2 kommer dog ikke til at betyde noget for TDC's tjeneste.

- Det handler om, at OD2 tilbyder, at deres butikker kan komme til at ligge i Media Player som en 'premium service'. Det har vi valgt ikke at gøre, siger Søren Tvilsted, ansvarlig for TDC Online Musik.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job