It-uddannelser trænger til kvindelig hånd

De danske kvinder vender ryggen til it-uddannelserne og søger i stedet andre uddannelser. It-uddannelserne kan igen i år melde om en særdeles skæv fordeling af nyoptagede mænd og kvinder. Det betyder et mere kedeligt studiemiljø og måske en ringere udvikling af it-branchen.

Trods charmekampagner holder kvinderne sig fortsat fra de tungere it-uddannelser, som datalogi- og ingeniør-uddannelserne, som stort set alene bliver søgt af mænd.

På Århus Universitet tyder antallet af optagne eksempelvis på, at kun tre kvindelige datalogistuderende skal på rustur med hele 87 mænd.

I Aalborg er kun tre ud af 100 af de optagne på civilingeniør-studiet kvinder, og ifølge tal fra Den Koordinerede Tilmelding er tendensen med en stærk underrepræsentation af kvinder den samme over hele linjen, når det gælder tekniske it-uddannelser.

Mere nørderi

Den store skævvridning betyder et dårligere studiemiljø, mere nørderi og måske dårligere produkter og udvikling af branchen. Det er konklusionen på en rundspørge på it-uddannelserne, som Computerworld Online har foretaget.

- Det er lettere desillusionerende. Vi kan jo se, at de nye blødere it-uddannelser trækker flere kvinder til, og vi har gjort en masse for at forbedre studiet og studiemiljøet, lokaler og så videre. Men de kommer simpelthen ikke til os, forklarer Susanne Bødker, professor ved Datalogisk Institut på Århus Universitet.

Manglen på kvinder er en skidt ting for det individuelle studie, men også for it-branchen på sigt, mener både hun og kolleger på andre institutioner.

Hvilke piger?

En ting er klasselokaler, grupper og projekter, der præges af drenge. En anden ting er en it-branche, der udvikles af mænd.

- Det må jo betyde noget, når man smider halvdelen af talentmassen væk, mener lektor Michael Schwartzbach, lektor i datalogi ved Århus Universitet.

Han mener ikke, at det kommer til at ændre sig foreløbigt.

- Hvilke piger?, spørger Palle Hansen, fuldmægtig i den akademiske forvaltning på Aalborg Universitet.

- På civilingeniør-uddannelserne er der tre ud af 100 optagne. På de it-tunge uddannelser er der ikke mange piger, og det er en skam. Ligelig kønsfordeling giver et bedre studiemiljø. Men det ser bedre ud på humanistisk informatik ? der er godt 44 procent kvinder, siger Palle Hansen.

Kvinder gider ikke kode
På datalogistudiet i Århus er procentdelen af kvinder dog steget. Sidste år var der to kvinder ud af 100 nye studerende, mens det i år er tre ud af 90.

- Dengang jeg selv læste, var der 25 procent kvinder på datalogi, men det er faldet lige siden.
Der er ikke nogen enkel forklaring på det, for vi kan jo se, at multimedie-uddannelserne har masser af kvinder, fortæller Michael Schwartzbach.

Kvinderne foretrækker muligvis en mere humanistisk tilgang til uddannelserne, lyder et bud på den store kønsforskel på de tekniske uddannelser. Men det er ikke hele forklaringen.

- Informationsvidenskab plejede at være en kvindemagnet, men er det af en eller anden grund ikke længere, mener Susanne Bødker. Det ser dog ikke helt galt ud, for selvom der før var en solid overvægt at kvinder på informationsvidenskab, er fordelingen i dag mere ligelig.

I mellemtiden har man på institutionerne svært ved at give et bud på, hvordan man ændrer situationen.

- Man har jo lavet forskellige charmekampagner, men det nytter åbenbart ikke, siger Michael Schwartzbach.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen