Danske dagblade frikender ny link-database

En ny nyhedstjeneste fra Eniro søger og linker direkte til danske medier, og det må den godt, mener Danske Dagblades Forening. Tidligere fik foreningen lukket Newsbooster, der opererede med dybe links. Den nye tjeneste får blot et vågent øje.

Danske Dagblades Forening, DDF, frikender blankt internetportalen Eniros nye tjeneste, der stikker snablen ned i de danske medier efter nyheder og linker direkte til dem.

Det sker, selv om tjenesten umiddelbart har masser tilfælles med Newsbooster, der måtte lukke efter en retssag kørt af netop DDF.

- Så vidt jeg kan bedømme, er der tale om to vidt forskellige tjenester. På nuværende tidspunkt ser vi tiden lidt an. Der er ikke nogen grund til at jage spøgelser, siger Holger Rosendal, der er chefjurist hos DDF.

Danske Dagblades Forening fik i 2003 sørget for, at Newsbooster lukkede og slukkede, fordi tjenesten brugte dybe links til at formidle nyheder, som andre medier havde skrevet.

Nyhedstjenesten på Eniro består af en søgefunktion, der søger i en række af de største danske nyhedsmedier. Resultaterne linker direkte videre til de enkelte mediers sider.

Dybe links er ok

Holger Rosendal mener ikke, at der umiddelbart er nogen grund til at gå efter Eniro på nuværende tidspunkt.

- Newsbooster var en tjeneste, hvor brugerne selv skabte systematikken og for eksempel kunne få søgeresultater tilsendt. Eniro-tjenesten er simpelthen et søgefelt a la Google, hvor du selv taster ind. Men vi holder selvfølgelig øje med, hvordan den udvikler sig, uddyber Holger Rosendal.

Han mener ikke, at der er tale om en kovending fra DDF's side.

- Vi har samme holdning som tidligere. Dybe links har deres berettigelse i journalistikken, når der er tale om enkeltstående tilfælde, siger Holger Rosendal.

Holger Rosendal understreger, at DDF aldrig har haft noget mod dybe links som sådan. Foreningen har blot reageret i de tilfælde, hvor websider for eksempel har levet af andres indhold, og de reaktioner har fået ryddet op i markedet, mener Holger Rosendal.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S