Omfattende it-nedbrud i 79 lokalbanker

Siden mandag formiddag har 79 lokalbanker været ramt af et alvorligt it-nedbrud, der har lammet betjeningen af bankernes kunder via nettet såvel som i filialerne. Problemet ligger begravet i en central database, men årsagen og tidshorisonten for en løsning er stadig ukendt.

79 lokalbanker er ramt af et alvorligt it-nedbrud i datacentralen SDC, hvor et problem i en central database lammer betjeningen af bankernes kunder.

Nedbruddet betyder, at kunderne ikke kan betjenes via netbankløsningen og kun i begrænset omfang kan serviceres i filialerne.

- Vi arbejder intensivt på at finde årsagen og løse problemet. Vores driftsleverandør IBM henter i øjeblikket ekspertise fra både Frankrig og USA, men jeg kan ikke sige, hvornår systemerne kører igen, siger Erik Jakobsen, der er direktør for SDC Udvikling.

I forbindelse med et serverskift opstod der et teknisk problem i den centrale database DB2, der har sat lokalbankernes netbankløsning ud af drift siden mandag klokken 10.

- Når databasen først er stået af, har bankerne ingen steder at registrere deres informationer, forklarer Erik Jakobsen.

Og bankerne registrerer alt centralt, hvorfor der er meget få informationer at arbejde med i de enkelte bankfilialer.

Hæmmer service

I bankerne tager man nedbruddet stille og roligt og udtrykker tilfredshed med SDC som systemleverandør.

Lån & Spar Banks administrerende direktør, Peter Schou Rasmussen, er ikke rystet af hændelsen og forventer, at SDC snart får styr på driften igen. Men nedbruddet hæmmer bankens betjening.

- Vi kan ikke give den service, vi gerne vil. Vi er i stand til at ekspedere kunderne, men der er ydelser, som vi ikke kan give, siger Peter Schou Rasmussen.

Han betragter problemet som forbipasserende, da han er vant til meget høj driftsstabilitet fra SDC.

Lån & Spar Bank har haft en oppetid på over 99 procent det seneste år, oplyser han.

Peter Schou Rasmussen forventer, at problemet ikke er stort, og skønner at det er relativt kortvarigt.

- Efter min opfattelse leverer SDC nok en af verdens bedste driftssystemer til bankdrift, fremhæver bankchefen.

I ugerne op til jul oplevede både Danske Bank og Nordea it-nedbrud, der afskar kunderne adgang til netbankerne.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Eldorado A/S

IT-supporter

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S