Strid om kildekode på vej mod Højesteret

Køle- og frysehuskæde Claus Sørensen afviser at betale 1,6 millioner kroner for uberettiget brug af kildekode til et system fra Bording Data. Nu vil frysehusekæden hive Bording Data hele vejen til Højesteret. "Vi har købt og betalt kildekoden," mener selskabet.

En langstrakt strid om en kundes ændring af et lagersystems kildekoder er på vej til Højesteret.

Køle- og frysehuskæden Claus Sørensen A/S har appelleret en dom fra Venstre Landsret.

Dommen indebar, at selskabet i sidste uge skulle betale 1,6 millioner kroner i erstatning til Bording Data for uberettiget brug af kildekoden.

? Vi vil frikendes, for vi har købt og betalt for kildekoden. Sekundært ønsker vi, at erstatningen skal nedsættes. Lagersystemet er så forældet, at vi selv har afskaffet det, siger John Riis Andersen, administrerende direktør for Claus Sørensen.

Endeligt farvel ved nytår
Koncernen, rummer også selskabet Viking-Life Saving Equipment, der leverer redningsflåder og andet redningsudstyr til skibe.

Ifølge John Riis Andersen sagde selskabet endeligt farvel til Bording-systemet ved nytår. Men sagen er broget.

Oprindeligt købte Vejle Frysehus midt i 1990?erne brugsret til lagersystemet og ret til selv at tilpasse systemet ? til at ændre i kildekoden.

I købskontrakten stod udtrykkeligt, at ingen af disse dele måtte overdrages eller sælges til tredjepart.

Men da Claus Sørensen A/S i Esbjerg købte et af Vejle-selskabets frysehuse omfattede købskontrakten rub og stub på print ? inklusive software og hardware. Det samme gjaldt, da yderligere fire frysehuse blev købt.

Vestre Landsret fastslår i en dom 9. marts, at Vejle Frysehus, (som siden er erklæret konkurs, red.) har fejlet. Men selv om Esbjerg-firmaet har været i god tro, gav det ikke ret til at anvende kildekoderne.

Erstatningen gælder, hvad firmaet har haft af gevinst ved selv at ændre kildekoden.

Ændringer blev foretaget i forbindelse med, at Esbjerg-selskabet via et større nybyggeri udvidede kapaciteten fra 6.000-7.000 pallepladser til nær 40.000 pallepladser.

Krævede en million kroner

Den administrerende direktør for Bording Data, Ernst Lykke Nielsen, havde i forligsforhandlinger krævet en million kroner for brugsretten til kildekoden, men Claus Sørensen A/S fandt beløbet for højt.

? Det kan undre mig, at Esbjerg-firmaet kalder vores software for forældet, når man valgte at håndtere den store udvidelse via vort system i stedet for det nye system, siger Ernst Lykke Nielsen.

Hvor vidt Højesteret påtager sig sagen er endnu ikke afgjort, men skulle det ske, frygter Jakob Lyngsøe, administrerende direktør for IT-Brancheforeningen, ikke udfaldet.

Han mener, at forbudet mod at overdrage rettigheder til tredjemand er klokkeklart og jurdisk holdbart. Ifølge ham rummes begrænsningen stort set i alle softwarekontrakter.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Vestre Landsret, den 9. marts 2005.

Sag anlagt af Bording Data mod køle- og frysehuskoncernen Claus Sørensen A/S.

Landsrettens begrundelse for dommen:

Bording Data A/S, som har udviklet et lagerstyringssystem kaldet Unistar, overdrog den 31. maj 1996 Unistar udviklingsmiljø og sourcekoder til Unistar til Vejle Fryse- og Kølehus A/S. Af fakturaen vedrørende overdragelsen fremgik bl.a., at udviklingsmiljøet og sourcekoderne under ingen omstændigheder måtte gøres til genstand for salg/gave eller anden overførsel til 3. mand. Det fremgik også, at Vejle Fryse- og Kølehus A/S med overdragelsen fik ret til et ubegrænset antal brugere på selve lagerstyringsmodulet inden for frysehuse ejet af Vejle Fryse- og Kølehus koncernen. Der vor i parternes aftale vedrørende brugen af Unistar programmel af 29. juni 1994 givet Vejle Fryse og Kølehus A/S ret til at købe sourcekoderne til Unistar, og det fremgik af aftalen, at retten udelukkende gjaldt for anvendelse i frysehuse ejet af koncerner. Det fremgik endvidere af denne aftale, at udviklingsmiljøet og sourcekoderne ikke under nogen omstændigheder måtte gøres til genstand for salg/gave eller anden overførsel til 3. mand.

På denne baggrund må det lægges til grund, at Vejle Fryse Og Kølehus A/S fik en betinget ejendomsret til udviklingsmiljøet og sourcekoderne, idet erhvervelsen var betinget af, at der ikke kunne ske videreoverdraglese.

Ved købsaftale af 8. februar 1999 overdrog Vejle Frysehus A/S, som selskabet nu blev benævnt frysehuset Sydfrost i Padborg til Claus Sørensen A/S. Overdragelsen skete med virkning fra den 1 januar 1999. Af købsaftalen fremgik, at overdragelsen også omfattede 'Det i virksomheden opstillede edb anlæg incl. hardware lagerstyrings- og transmitteringssystemer, alle rettigheder til brug af samtlige programmer/software og incl. dokumentation og sourcekoder.'

Ved købsaftale af 14. april 2000 overdrog Vejle Frysehus A/S fire andre frysehuse til Claus Sørensen A/S. Det drejede sig em selskabets frysehus på Ellehammervej 7 i Vejle, Holstebro Frysehus Midtfrost og DTC Frost. Overdragelsen skete med virkning fra dan 5. juni 2000. Også ved overdragelsen af diese frysehuse fulgte bl.a. software, sourcekoder og Unistarprogrammel med.

Det lægges på denne baggrund til grund, at der i forbindelse med overdragelsen at de i alt 5 frysehuse til Claus Sørensen A/S er sket overdragelse af udviklingsmiljøer og sourcekoder i strid med det overdragelsesforbud, der fremgik af aftalerne mellem Bording Data A/S og Vejle Fryse Og Kølehus A/S

Den 19. juni 2000 blev der afholdt et møde med deltagelse af repræsentanter for Vejle Frysehus A/S, Claus Sørensen A/S Og Bording Data A/S. Advokat Carsten Fode, som var advokat for Vejle Frysehus A/S, udarbejdede et referat fra mødet. Hverken af dette referat eller af de forklaringer, der er afgivet under denne sag eller der den tidligere forbudssag, fremgår, at spørgsmålet om overdragelse af sourcekoder blev drøftet. Der er således ikke grundlag for at fastslå, at Bording Data A/S ved dette møde har indgået en aftale med Claus Sørensen A/S heller ikke grundlag fer at fastslå, at Bording Data A/S har forholdt sig på en sådan nåde, at selskabet ved passivitet har fortabt retten til at gøre indsigelse mod Claus Sørensen A/S? brug af sourcekoderne .

Vejle Frysehus A/S var uberettiget til i forbindelse med overdragelsen af de 5 frysehuse til Claus Sørensen A/S at lade overdragelsen omfatte bl.a. de sourcekoder som Vejle Frys A/S havde erhvervet fra Bording Data A/S på vilkår, at sourcekoderne ikke måtte videreoverdrages til tredjemand

Uanset om Claus Sørensen A/S har været i god tro om Vejle Frysehus A/S' adgang til at råde over soucekoderne har Claus Sørensen A/S herefter ikke ved aftalen med Vejle Fryse A/S opnået ret til at anvende sourcekoderne jf. herved princippet i gældsbrevslovens § 27.

Den brug af sourcekoderne, som Claus Sørensen A/S har gjort, har dermed været uberettiget, og Claus Sørensen A/S skal derfor fralægge sig den berigelse, som selskabet har opnået ved den uberettigede brug.

På baggrund af forklaringerne afgivet under forbudssagen og John Andersens forklaring under denne sag lægges det til grund, at Claus Sørensen A/S har anvendt sourcekoderne i hvert fald fra det tidspunkt, hvor selskabet overtog de sidste fire frysehuse hvilket også var dat tidspunkt, hvor systemchef Per Korning Ove blev ansat hos selskabet. Det er således berigelsen ved uberettiget at have anvendt sourcekoderne fra den 5. juni 2000, som Claus Sørensen A/S skal fralægge sig.

Bevisbyrden for størrelsen af berigelsen påhviler som udgangspunkt Bording Data A/S. Claus Sørensen A/S har imidlertid på trods af Bording Data A/S? opfordring hertil ikke fremlagt oplysninger om, i hvilket omfang sourcekoderne har været anvendt af selskabet. Bording Data A/S har således ikke haft mulighed for at beregne, hver meget arbejde og dermed indtægt selskabet har mistet ved, at Claus Sørensen A/S selv har rettet i systemet ved hjælp af sourcekoderne.

Efter de foreliggende oplysninger om Claus Sørensen A/S' anvendelse af sourcekoderne, herunder den forklaring, som Per Korming Ove afgav for landsretten i forbindelse med forbudssagen, er det imidlertid ubetænkeligt at lægge, til grund, at selskabet har anvendt sourcekoderne i et omfang, som mindst svarer til Bording Data A/S' påstand.

Mad hensyn til spørgsmålet om forrentning har Bording Data A/S krav på procesrente fra den 29. maj 2003, da der er givet rentepåkrav i brev af 29. april 2003 til Claus Sørensen A/S' advokat, jf. rentelovens §, st. 2.

Dommen

T h i Kendes for ret

Sagsøgte, Claus Sørensen A/S, skal til sagsøgeren, Bording Data A/S, betale 1.680.000 kr. med tillæg af moms og med procentrente fra den 29. maj 2003.

Sagens omkostninger for landsretten skal Claus Sørensen A/S betale til Bording Data A/S med 100.000 kr.

Det idømte skal betales inden 14 dage.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,