Websydian kører i mere end 30 lande

Websydian, der i 2003 blev skilt ud fra Soft Design som et selvstændigt selskab, har millionoverskud, men afleverer 95 procent af indtægterne til moderselskabet. Websydians produkt, et modelbaseret e-business udviklingsværktøj, er i brug i mere end 30 lande verden over.

Softwarehuset Websydian er en rigtig god forretning, hvilket ikke umiddelbart kan ses på bundlinien. Årsagen er, at selskabet afleverer 95 procent af sine indtægter til moderselskabet Soft Design.

? Til gengæld stiller vi så 10 mand til rådighed til support og vedligehold af produktet Websydian, fortæller Bo Povlsen, administrerende direktør for både Websydian og moderselskabet Soft Design.

Soft Design er knap 20 år gammel og har det meste af tiden været IBM Business Partner og udviklet løsninger til IBM's meget udbredte flerbrugercomputer AS/400, der i dag markedsføres under navnet Iseries.

Helt anden profil

? De to forretningsområder ligger så fjernt fra hinanden, at vi den første januar sidste år valgte at skille Websydian ud i et selvstændigt selskab, siger Bo Povlsen.

Websydian er et modelbaseret e-business udviklingsværktøj, der er i brug mange steder rundt om på kloden, ikke mindst fordi produktet er en integreret del af Computer Associates produktportefølje.

Websydian A/SÅrsregnskab
Millioner kroner20042003
Omsætning8,05,4
Resultat før finansielle poster0,30,2
Resultat før skat 0,40,2
Resultat0,30,1
Egenkapital0,90,6
Antal ansatte108
Modelbaseret udvikling dækker over softwareudvikling ved hjælp af de såkaldte ULM-baserede (Unified Modelling Language) modelleringsværktøjer, hvor udvikleren ? i modsætning til traditionelle udviklingsværktøjer ? blot tegner funktionaliteten, hvorefter udviklingsværktøjet selv genererer de nødvendige koder, hvilket giver tidsbesparelser og færre fejl.

Masser af referencer

Herhjemme er Dansk Shell, Sanistål, Dyrup og Carl F. blot nogle få eksempler på kunder, der har bygget en ebusiness- eller web-løsning op ved hjælp af Websydian, men produktet er i brug i mere end 30 lande verden over.

Ejerkredsen består af Bo Povlsen, der ejer 50,2 procent, direktør i selskabet John Leadbetter med 20 procent, og endelig ejer medicinalgrossisten Nomeco de sidste 29,8.

Ud af en omsætning på otte millioner kroner nåede Websydian kun et overskud på en kvart million, hvilket ifølge Bo Povlsen hænger sammen med, at selskabet afleverer 95 procent af sine indtægter til moderselskabet Soft Design.

I regnskabet hedder posten, der er på 7,5 millioner kroner, "andre driftsomkostninger".

Den modelbaserede udvikling vinder frem i disse år med stor hast efter at have været ugleset i lige så mange år.

? Modelbaseret udvikling er blevet moderne igen, siger Bo Povlsen, der dokumenterer det med, at Websydian i første kvartal i år omsatte for 40 procent mere, end der var budgetteret med.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job