IBM kårer Danmark til verdens bedste it-land

Danmark er igen blevet kåret af Economist Intelligence Unit og IBM som en samlet nummer et i verden, når det kommer til udbredelse og anvendelse af it og kommunikationsteknologi.

Danmark har stadig den globale førerposition, når det kommer til it-parathed.

Det konkluderer "The 2005 e-readiness rankings", en årligt tilbagevendende undersøgelse, der foretages af Economist Intelligence Unit i samarbejde med IBM.

Undersøgelsen sammenligner de 65 lande, der er fremmest med hensyn til udbredelse og anvendelse af it og kommunikationsteknologi.

Undersøgelsen vurderer og måler på 100 parametre inden for seks kategorier, og Danmark placerer sig i top fem ud af seks mulige.

Bedst er det gået i kategorien "socialt og kulturelt miljø", hvor der er fokus på den faktiske anvendelse af it, og hvor Danmark er helt i front.

Også i de kategorier, der dækker lovmæssige aspekter, infrastruktur og elektroniske services er Danmark med fremme.

Videnskabsminister Helge Sander er glad for Danmarks placering, men maner alligevel til besindighed.

- De fleste internationale undersøgelser viser, at Danmark er med i eliten. Men hvis vi skal klare os i globaliseringen, er det centralt, at vi høster gevinsterne af digitaliseringen i alle dele af samfundet, udtaler ministeren i en pressemeddelelse.

Den eneste kategori, hvor Danmark halter, er "Consumer & business adoption", der blandt andet inddrager e-handel. Vi må her nøjes med en plads som nummer ni ud af 65 mulige i forhold til sidste års femteplads.

De andre nordiske lande ligger alle i top ti i undersøgelsen, hvor anden til fjerdepladsen besættes af Sverige, Schweiz og Storbritannien.

De konkrete forslag fra "The 2005 e-readiness rankings" til, hvordan førerpositionen kan bevares, går blandt andet på yderligere digitalisering af den offentlige sektor, fokus på IKT-kompetencer og vidensdeling, fortsat arbejde mod åbne standarder og fokus på virksomheders brug af e-handel.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest