Mere software kræver åbne firewalls

Populære programmer, som bygger på direkte forbindelser mellem brugerne, kræver i stigende grad, at brugeren åbner for ekstra porte i firewallen. Dermed åbner brugeren samtidig for nye angrebsformer, advarer sikkerhedsekspert.

Sikkerhedseksperter er bekymrede for, at programmer, der kræver flere åbne porte i firewallen, er ved at vinde indpas.

Det er typisk programmer, som opretter en direkte forbindelse mellem to internetbrugere, også kaldet en peer-to-peer-forbindelse eller p2p.

Senest er den norske browser Opera kommet med understøttelse af p2p-protokollen Bittorrent.

Det giver brugeren mulighed for hurtigt at hente store filer, men det kan også være et varsel om en ny sikkerhedstrussel, fordi programmerne ofte kræver, at ekstra porte i firewallen bliver åbnet.

For at få fuld hastighed på Operas Bittorrent, skal brugeren således åbne ekstra porte, og det kan give adgang for orme, hackere og andre sikkerhedstrusler, skriver Securityfocus.

- Det er aldrig en god idé at åbne for flere porte. Det er heller ikke ligefrem en god idé at føje flere funktioner til webbrowsere, som bliver brugt til rigeligt angreb i forvejen, siger Johannes Ullrich, teknisk chef hos sikkerhedsorganisationen Internet Storm Center til Securityfocus.

Afhængig af klientens sikkerhed

Selvom der endnu er meget lidt aktivitet fra skaberne af ondsindede programmer rettet mod åbne porte fra p2p-programmer, så er det et stort og hidtil uudnyttet område for hackere og virusprogrammører, mener Johannes Ullrich.

Bram Cohen, der har skabt Bittorrent, mener, at frygten er overdrevet. Endnu har der ikke været alvorlige fejl i de store Bittorrent-klienter, som er blevet kendt i offentligheden.

Han erkender dog, at sikkerheden ved p2p-forbindelser afhænger af sikkerheden i p2p-klienten.

- Når du accepterer indkommende forespørgsler om at etablere en direkte forbindelse, så åbner det også for, at du kan blive misbrugt, hvis dit program indeholder fejl, siger Bram Cohen til Security Focus.

Ikke alle p2p-programmer kræver, at brugeren åbner for ekstra porte i firewallen. Internettelefoni-programmet Skype har eksempelvis programmeret sig uden om det krav og kan stadig etablere direkte forbindelser gennem en firewall, skriver Securityfocus.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S