Spil-shop beskylder net-firma for fup

Bondefangeri. Sådan beskriver indehaveren af online-spilshoppen Overstock et partnerprogram hos virksomheden Tradedoubler, der tilbyder online-markedsføring. Tradedoubler afviser kritikken og har anlagt sag mod Overstock, der ikke vil betale regningen fra Tradedoubler.

Direktør Tommy Kristensen føler sig snydt af selskabet Tradedoubler, der blandt andet sælger online markedsføring.

Direktøren står i spidsen for selskabet Intertain, der driver online-spilshoppen Overstock. Selskabet indgik for cirka et år siden en aftale om deltagelse i et partnerprogram hos markedsføringsfirmaet Tradedoubler.

Partnerskabet skulle sikre Overstock eksponering på de øvrige partneres hjemmesider. Tommy Kristensen er imidlertid stærkt utilfreds med resultatet.

- Vi fik oplyst, at der var 25.000 andre danske sites med i partnerskabet. Og vi blev lovet øjeblikkelig succes, fordi seriøse partnere som eksempelvis Google, Yahoo, Jubii og MSN var med, siger Tommy Kristensen.

Bortset fra Jubii og et site for avisen Jyske Vestkysten har der dog ikke været nævneværdig eksponering på mere seriøse sites, hævder Tommy Kristensen.

- Efter et par måneder var vi stadig stort set udelukkende tilknyttet fupsites, privatpersoners hjemmesider og useriøse sider som spilgratis.dk. Det virker som rent bondefangeri og ligger langt fra det, vi blev lovet, siger Tommy Kristensen.

Afviser kritikken

Tommy Kristensens kritik afvises af regionsdirektør Simon Goldschmidt i Tradedoublers danske selskab.

- Vi garanterer ikke kunderne eksponering hos bestemte partnere, når vi sælger vores affiliateprogram. Det har vi heller ikke gjort over for Overstock, siger Simon Goldschmidt.

Han er helt klar over, at Tradedoublers partnerprogram ikke af sig selv giver den type resultater, medmindre kunderne selv investerer yderlligere ressourcer i at få det til at køre.

- Vi stiller en platform til rådighed for kunderne, og vi rådgiver gerne om, hvordan kunderne skal bruge programmet for at få mest muligt ud af det. Men resultaterne kommer ikke af sig selv, siger Simon Goldschmidt.

Mødes i retten

Utilfredsheden med Tradedoubler fik spil-shoppen Overstock til at opsige aftalen efter få måneder.

På det tidspunkt havde Overstock betalt 5.000 kroner for at komme med i partnerprogrammet. Spil-shoppen afviste imidlertid efterfølgende at betale de månedlige gebyrer på 2.900 kroner for at være med.

Det har fået Tradedoublers til at indledt en voldgiftssag mod Overstock for at få den resterende del af betalingen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S