Spamfighter anmeldt for at spamme

Flere brugere af Jubii-stifter Martin Thorborgs Spamfighter har modtaget e-mails, der ligner ulovlig markedsføring af virksomhedens spamfilter-produkt. Martin Thorborg afviser. Imens overvejer Forbrugerombudsmanden at tage sagen op.

Nøjes danske Spamfighter med at bekæmpe spam eller står selskabet også selv bag uønskede reklame-mails?

Det skal Forbrugerombudsmandens jurister forholde sig til, efter de har modtaget en klage over noget, der ligner ? og måske er ? en uopfordret reklamemail fra en Spamfighter-bruger.

Mailen reklamerer for det hensigtsmæssige i at bruge netop Spamfighter.

- Vi kan ikke kommentere på den enkelte sag. Nu kigger vi på det og overvejer om vi skal kontakte Spamfighter, siger Tina Petersen, jurist hos Forbrugerombudsmanden.

Spamfighter oplyser, at de har haft mellem 10 og 15 klager.

Sagen er den, at en bruger af Spamfighter selv kan vælge eller fravælge at sende den reklamelignende mail ud til navnene i vedkommendes adresseliste.

E-mailen fra Spamfighter:

Kære X, du bruger sikkert lige som mig et effektivt spamfilter. Jeg har sat dig på min liste over godkendte modtagere og det betyder at de e-mails du sender til mig, altid kommer frem til mig. Jeg vil meget gerne have, at du også sætter min adresse: Y@ZZ.dk på din "Godkendt" liste, så jeg er sikker på at de e-mails jeg sender til dig, også kommer sikkert frem.

Hvis du mod forventning ikke har et godt spamfilter, så kan jeg anbefale dig at prøve SPAMfighter. Det er et gratis dansk program til Outlook og Outlook Express, som er let at bruge og som jeg selv har meget glæde af.

Du kan læse mere om SPAMfighter her: http://www.spamfighter.dk/wl/ Jeg håber du vil sætte mig på listen, så vi i fremtiden kan kommunikere sikkert.

Med venlig hilsen
Y

I Spamfighter-programmet ligger en række præfabrikerede breve, som brugeren kan vælge at bruge. Han kan også redigere i det brev, han efterfølgende klikker ja til at sende ud.

Vi spammer ikke

- Det er ikke spam. Vi spammer ikke nogen. Brugerne vælger selv om de vil sende oplysningen til deres kontakter, siger Martin Thorborg, Spamfighters stifter og administrerende direktør.

Han forklarer, at brugeren ikke uvidende kan komme til at sende mailen ud. Man kan ikke bare trykke ?Næste?, men skal igennem en række procedurer, hvor man indtaster et afsendernavn med mindst to karakterer, vælger brevtype, som eventuelt redigerer i og klikker OK.

- Det er en mulighed for at whiteliste sine kontakter. Det er ligesom tip-en ven-funktionen på mange nyhedsites og de her Plaxo-adresseopdateringer. Dem har du heller ikke selv bedt om at få, siger Martin Thorborg.

Han synes dog, at det er bekymrende, hvis Spamfighter bliver opfattet som udsender af spam.

- Vi lytter til de henvendelser, vi får, og retter til, hvis det giver mening. Men vi har ikke fået den store ballade på det her. Spamfighter har 650.000 brugere og vi har fået 10-15 klager, siger Martin Thorborg.

Onsdag var indtil videre indløbet en enkelt klage til Forbrugerombudsmanden. Spamfighter har ikke noget overblik over, hvor mange der har modtaget deres spam-lignende e-mail.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job