Canon satser stort på fladskærms-tv

Japanske Canon har i samarbejde med Toshiba skudt 10 milliarder kroner i fladskærmsteknologien SED, der skal give skarpere billeder. Canon forventer fladskærmene til Danmark i 2007.

Canon vil også med på fladskærmsbølgen og vil til næste år sende deres første fjernsyn på markedet baseret på Canons og Toshibas SED-teknologi.

Japanske Canon er dominerende på markedet for digitalkameraer, men selskabet vil nu også have en bid af det voksende marked for fladskærme.

SED står for surface-conduction electron-emitter display, og skærmene udmærker sig ved, at de forbruger mindre energi. Til forskel fra LCD-skærmene kræver de ikke baglys, fordi SED-skærmene producerer sit eget lys.

SED består så at sige af bittesmå billedrør, hvor elektroner får fosforatomer til at lyse, mens eksempelvis OLED-teknologien, som heller ikke kræver eksterne lyskilder, består af lysdioder.

Canon har investeret 10 milliarder kroner i udviklingen af SED og har sammen med Toshiba etableret et selskab, der skal producere de nye skærme.

CEO i Canon, Fujio Mitarai, kunne på det netop afholdte Canon Expo 2005 i Paris oplyse, at den fabrik, der i 2007 skal producere 75.000 skærme om måneden, er ved at være på plads. I 2010 forventer Canon, at fabrikken producerer tre millioner SED-fjernsyn om året.

Endnu er det ikke besluttet, hvor meget de nye skærme skal koste eller hvilket marked Canon vil gå efter først. I Danmark forventer Canon ikke at se de nye SED-skærme før i 2007, hvor de vil være forberedt til HDTV.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsarkitekt til Forsvaret nye Digitale Backbone

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos