SMS og web-rollespil på skoleskemaet

SMS-understøttede rollespil på internettet er et af de nye pædagogiske værktøjer, der bliver præsenteret, når flere end 1.500 skolefolk tirsdag og onsdag mødes til Uddannelsesforum 2005 i Odense Congress Center.

It skal i højere grad integreres i undervisningen på landets skoler, mener UNI-C - Danmarks it-center for uddannelse og forskning, der tirsdag og onsdag er vært for 1.500 skolefolk ved Uddannelsesforum 2005 i Odense.

Blandt oplægsholderne på konferencen er direktør Mikkel Weider fra spiludviklerne Artofcrime, der blandt andet står bag et undervisningsværktøj understøttet af SMS.

- Vi har udviklet et undervisningsmateriale, der gør det muligt for eleverne at lave deres egne spil, der blandt andet spiller sammen med deres mobiltelefoner via SMS-beskeder og kan uploades til internettet, siger Mikkel Weider.

Skabelonen for elevernes spil er udviklet af Artofcrime, mens selve indholdet i blandt andet tekst og billeder skal fyldes på af eleverne.

- Udviklingen af spillet lægger op til meget procesorienteret læring. Samtidig stiller det krav til eleverne om at tænke klart og formulere sig præcist, når de eksempelvis skal skrive tekster, der holder sig indenfor begrænsningerne i en SMS-besked, siger Mikkel Weider.

Også brugen af PDA (Personal Digital Assistent) i undervisningen er blandt de it-relaterede emner for konferencen i Odense, hvor en af oplægsholderne er Jørgen Bo Madsen, sikkerhedschef hos TDC Mobil.

Han vil give sit bud på de sikkerhedsmæssige udfordringer for skolerne, når både lærere og elever benytter mobile enheder og trådløs teknologi.

Relevant link

www.uddannelsesforum.emu.dk




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere


CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere