SMS og web-rollespil på skoleskemaet

SMS-understøttede rollespil på internettet er et af de nye pædagogiske værktøjer, der bliver præsenteret, når flere end 1.500 skolefolk tirsdag og onsdag mødes til Uddannelsesforum 2005 i Odense Congress Center.

It skal i højere grad integreres i undervisningen på landets skoler, mener UNI-C - Danmarks it-center for uddannelse og forskning, der tirsdag og onsdag er vært for 1.500 skolefolk ved Uddannelsesforum 2005 i Odense.

Blandt oplægsholderne på konferencen er direktør Mikkel Weider fra spiludviklerne Artofcrime, der blandt andet står bag et undervisningsværktøj understøttet af SMS.

- Vi har udviklet et undervisningsmateriale, der gør det muligt for eleverne at lave deres egne spil, der blandt andet spiller sammen med deres mobiltelefoner via SMS-beskeder og kan uploades til internettet, siger Mikkel Weider.

Skabelonen for elevernes spil er udviklet af Artofcrime, mens selve indholdet i blandt andet tekst og billeder skal fyldes på af eleverne.

- Udviklingen af spillet lægger op til meget procesorienteret læring. Samtidig stiller det krav til eleverne om at tænke klart og formulere sig præcist, når de eksempelvis skal skrive tekster, der holder sig indenfor begrænsningerne i en SMS-besked, siger Mikkel Weider.

Også brugen af PDA (Personal Digital Assistent) i undervisningen er blandt de it-relaterede emner for konferencen i Odense, hvor en af oplægsholderne er Jørgen Bo Madsen, sikkerhedschef hos TDC Mobil.

Han vil give sit bud på de sikkerhedsmæssige udfordringer for skolerne, når både lærere og elever benytter mobile enheder og trådløs teknologi.

Relevant link

www.uddannelsesforum.emu.dk

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S