Quake IV forvekslet med Mytob-orm

Anti-virus-softwaren fra Kaspersky Lab forvekslede programfilen til Quake IV med en variant af Mytob-ormen. Det førte til adskillige henvendelser fra kunderne, efter spillet udkom onsdag.

Cellofanen fra indpakningen havde næppe ramt gulvet, før russiske Kaspersky Lab fik de første henvendelser fra deres spilglade kunder om, at programfilen til Quake IV blev genkendt som en orm af firmaets antivirus.

Quake IV, som kom på markedet onsdag, har installerer programfilen Quake4.exe.

Denne fil forvekslede Kaspersky Anti-Virus med en variant af internetormen Mytob.

Det russiske firma rettede fejlen efter et par timer, men understreger på dets weblog, at spillere skal være opmærksomme på, at der er piratkopier i omløb på nettet, som indeholder en form for trojansk hest.

Quake IV er den seneste udgave af spillet, som var med til at etablere de såkaldte førstepersons-skydespil eller first person shooters.

Spillet har også været med til at etablere netværksspil som genre.

Det originale Quake, som er udviklet af samme firma, der står bag klassikeren Doom, og dets senere efterfølgere har ofte været med til at introducere nye spilteknologier i form af fysik og grafik.

Quake IV er dog i vidt omfang bygget på udvikleren Id Softwares Doom 3, som udkom sidste år.

Doom er i øvrigt aktuel som film, som har premiere i de amerikanske biografer i denne uge.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Cloud Architect

    Københavnsområdet

    Shure Scandinavia A/S

    Senior DevOps Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S