MySQL: Største opgradering nogensinde

Svenske MySQL er klar med version 5.0, som selskabet bag selv betegner som den hidtil største opgradering af open source-databasen.

Open source-databasen MySQL er kommet i version 5.0, som ifølge det svenske firma MySQL, som står bag databasen, markerer den største opgradering i MySQL's tiårige historie.

MySQL anvendes især i Linux-systemer og er blevet næsten de facto-standard for webservere som en del af den såkaldte LAMP-pakke.

LAMP står for Linux, Apache, MySQL og PHP, alle open source-teknologier, som på webservermarkedet stort set har fortrængt de lukkede teknologier.

Version 5.0 af MySQL indeholder en række nye funktioner, som kunderne hidtil kun har kunnet finde hos de store konkurrenter som IBM og Oracle.

Det omfatter blandt andet bedre understøttelse af flere typer storage-systemer samt såkaldte triggers.

- Vores nye version indeholder de ting, som står øverst på ønskelisten hos vores brugere, kunder og partnere, udtaler direktør Mårten Mickos fra MySQL.

MySQL er frigivet under open source-licensen GNU General Public License og kan for de fleste brugeres vedkommende anvendes gratis. Databasen er dog også frigivet under en særlig licens for tredjepartsleverandører, som ønsker at sælge MySQL med deres egne produkter.

Derudover har MySQL opbygget en forretning på at sælge supportydelser gennem MySQL Network til MySQL-brugere.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse