Danske homoseksuelle får eget mobilselskab

Landets omkring 250.000 bøsser og lesbiske kan nu skifte til et mobilselskab, der tilbyder fokus på indhold og tjenester til homoseksuelle og kontante økonomiske bidrag til græsrodsarbejdet.

GAYmobile er navnet på et nyt mobilselskab, der går i luften 1. november. Selskabet henvender sig specifikt til de omkring 250.000 bøsser og lesbiske, der findes i Danmark, og vil blandt andet markere sig på at tilbyde indhold og mobiltjenester, der er målrettet til miljøet.

- GAYmobile er lavet af homoer og til homoer. Vi mener faktisk, at vi er de bedste til at forstå, hvad der vil interessere andre homoseksuelle. Det betyder ikke, at venner, veninder, familier eller andre ikke er velkomne, siger siger Thomas Bilgram, der ud over at være direktør for GAYmobile også er formand for Copenhagen Pride.

- Men det betyder, at GAYmobile bliver ligeså meget homo som at gå på homobar. Andre vil nok føle sig lidt som gæster i en fremmed verden, men de skal selvfølgelig være velkomne, fortsætter han.

MVNE-aftale med CBB Mobil

GAYmobile har lavet en MVNE-aftale (Mobile Virtual Network Enabler). med CBB Mobil, hvilket betyder, at GAYmobile som minimum kan tilbyde den samme service og indhold, som CBB tilbyder sine kunder.

Det bliver også CBB Mobils kundeservice, der kommer til at tage sig af henvendelser fra GAYmobiles kunder, og lige som CBB Mobil, kommer GAYmobiles kunder til at bruge Sonofons netværk.

- Jeg er overhovedet ikke i tvivl om, at fremtiden inden for mobiltelefoni bliver, at kunderne efterspørger indhold og tjenester, der er målrettet mod den enkelte. Derfor har CBB Mobil som det første selskab kastet sig over at lave MVNE-aftaler, siger Teddy Søgaard Pedersen, der i princippet ikke ser grænser for, hvem CBB kan indlede samarbejde med.

GAYmobile har ikke noget abonnement og minuttaksten er 69 øre. GAYmobile vil desuden donere 25 procent af overskuddet til græsrødder i det homoseksuelle miljø.

Tre kvinder stiftede tidligere på året mobilselskabet Kvinders.net, også i samarbejde med CBB Mobil.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S