Danske homoseksuelle får eget mobilselskab

Landets omkring 250.000 bøsser og lesbiske kan nu skifte til et mobilselskab, der tilbyder fokus på indhold og tjenester til homoseksuelle og kontante økonomiske bidrag til græsrodsarbejdet.

GAYmobile er navnet på et nyt mobilselskab, der går i luften 1. november. Selskabet henvender sig specifikt til de omkring 250.000 bøsser og lesbiske, der findes i Danmark, og vil blandt andet markere sig på at tilbyde indhold og mobiltjenester, der er målrettet til miljøet.

- GAYmobile er lavet af homoer og til homoer. Vi mener faktisk, at vi er de bedste til at forstå, hvad der vil interessere andre homoseksuelle. Det betyder ikke, at venner, veninder, familier eller andre ikke er velkomne, siger siger Thomas Bilgram, der ud over at være direktør for GAYmobile også er formand for Copenhagen Pride.

- Men det betyder, at GAYmobile bliver ligeså meget homo som at gå på homobar. Andre vil nok føle sig lidt som gæster i en fremmed verden, men de skal selvfølgelig være velkomne, fortsætter han.

MVNE-aftale med CBB Mobil

GAYmobile har lavet en MVNE-aftale (Mobile Virtual Network Enabler). med CBB Mobil, hvilket betyder, at GAYmobile som minimum kan tilbyde den samme service og indhold, som CBB tilbyder sine kunder.

Det bliver også CBB Mobils kundeservice, der kommer til at tage sig af henvendelser fra GAYmobiles kunder, og lige som CBB Mobil, kommer GAYmobiles kunder til at bruge Sonofons netværk.

- Jeg er overhovedet ikke i tvivl om, at fremtiden inden for mobiltelefoni bliver, at kunderne efterspørger indhold og tjenester, der er målrettet mod den enkelte. Derfor har CBB Mobil som det første selskab kastet sig over at lave MVNE-aftaler, siger Teddy Søgaard Pedersen, der i princippet ikke ser grænser for, hvem CBB kan indlede samarbejde med.

GAYmobile har ikke noget abonnement og minuttaksten er 69 øre. GAYmobile vil desuden donere 25 procent af overskuddet til græsrødder i det homoseksuelle miljø.

Tre kvinder stiftede tidligere på året mobilselskabet Kvinders.net, også i samarbejde med CBB Mobil.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S