Zepto åbner for millionsalg i Tyskland

Den danske producent af bærbare computere Zepto Computer forventer at øge omsætningen med 30 millioner kroner på et år ved at åbne for salget i Tyskland og Polen.

Danske Zepto Computers er klar til at udvide salget af sine bærbare computere til at omfatte Tyskland og Polen ud over de eksisterende markeder i Danmark, Norge, Sverige og Holland.

- Det er et spørgsmål om dage eller timer før den tyske og polske hjemmeside går i luften, fortæller Lasse Frost, administrerende direktør, Zepto Computers.

Han forventer, at de to nye markeder løfter den danske omsætning på 100 millioner kroner med 30 millioner i løbet af det første år.

- I Tyskland sælger vi kun via nettet, og service og support står vores tyske partner EastPC for, siger Lasse Frost.

I Polen derimod satser Zeptos partner MIP også på B2B-salg (Business to Business) og salg gennem fem butikker.

- I Polen vokser markedet for bærbare computere med omkring 50 procent om året, og der er bestemt plads til en aktør mere, siger Lasse Frost.

I Tyskland bliver der for tiden solgt mere end én million bærbare computere i kvartalet, og notebook-markedet oplever en årlig vækst på mere end 20 procent.

På det store tyske marked (Tyskland nærmer sig 85 millioner indbyggere) er de hårdeste konkurrenter de to tyske mærker Medion og Gericom og derudover Acer, HP og IBM.

- Ud over Tyskland og Polen launcher vi salget i fire andre lande i år, siger Lasse Frost, der forventer, at Zepto Computers omsætter for en milliard kroner om to år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere


Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis