Dyremose tavs om TDC-salg efter milliardvækst

TDC kom ud af tredje kvartal med et større overskud end ventet, men Henning Dyremose afviser at sige noget som helst om de mange opkøbsrygter. Analytiker anser det for 90 procent sandsynligt, at TDC bliver solgt.

Ordet opkøb var på alles læber, da TDC onsdag offentliggjorde selskabets resultat for tredje kvartal, hvor både et milliardsalg og -overskud fortsatte med at drøne i vejret.

Men den danske telekoncern er ikke klar til at løfte sløret. Heller ikke på en analytiker-konference her til formiddag ville koncernchef Henning Dyremose give mere information om de kapitalfonde, der har kontaktet TDC med henblik på opkøb.

Henning Dyremose nøjedes i stedet med at læse højt fra kvartalsregnskabet, hvor TDC igen bekræfter, at selskabet har modtaget henvendelser, men ikke bindende bud.

"Iværksatte undersøgelser er endnu ikke afsluttede. Der kan ikke oplyses noget om det mulige resultat eller tidspunktet for færdiggørelse af disse undersøgelser," står der i regnskabet.

Aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank har hele tiden set opkøbet som sandsynligt, men mener ikke, at det stærke resultat i tredje kvartal ændrer noget.

- Var TDC kommet ud med et katastroferegnskab, havde det haft betydning, men nu har det minimal betydning, siger han.

Ifølge Rune Møller understreger den fortsatte vækst i TDC, hvor salget i tredje kvartal steg med næsten 11 procent, at den danske telekoncern har været undervurderet, før de internationale kapitalfonde kom på banen med deres millardbud.

- TDC er før alle de opkøbsrygter blevet handlet som et selskab, hvor omsætningen var faldende og i bedste fald stagnerende. Hvis man kigger på de seneste mange kvartaler, vokser selskabet oppe i niveauet 4-5 procent, og det er slet ikke det, markedet har værdisat TDC til, siger Rune Møller.

Han mener, at der vil falde et bindende bud på at købe TDC i de kommende to uger og giver en sandsynlighed på 90 procent for, at TDC bliver solgt.

Efter hans vurdering vil det dog ikke give de store ændringer på det danske telemarked, hvis TDC bliver solgt.

- Jeg tror egentlig ikke, at der sker så meget. Når en kapitalfond overtager TDC, vil den udvide forretningsområderne i Danmark og Skandinavien. Alle andre udenlandske aktiviteter vil blive solgt fra i det første år, undtagen måske Polkomtel, siger Rune Møller.

Efter det stærke tredje kvartal forventer TDC nu at få et overskud på bundlinjen på 4,5 milliarder kroner i 2005, en halv milliard kroner mere end tidligere forventet.

TDC er specielt tilfreds med stærk vækst i de udenlandske mobilselskaber Talkline og Bite.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

TV2

iOS udvikler til TV 2 Teknologi

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect