Ny distributør-strategi går ud over kunderne

Jo mere it-distributørerne går efter forbrugerelektronikken, jo ringere muligheder får forhandlerne for at yde slutbrugerne en ordentlig service. Det mener distributøren Rosenmeier, der beklager, at prisen er blevet konge.

I takt med at mere og mere forbrugerelektronik - også kaldet brunvarer - går gennem de store it-distributører, bliver det sværere for slutkunderne at få gode råd og vejledning.

De store it-distributører som Ingram Micro, Tech Data og Scribona forventer alle, at "en væsentlig del af omsætningen" fremover skal hentes på at distribuere forbrugerelektronik som fjernsyn, mediecentre, set top-bokse og mp3- og dvd-afspillere. Actebis regner med, at helt op til en tredjedel af omsætningen skal hentes her, inden der er gået to år.

Ikke alle distributører er lige lykkelige for den udvikling. For eksempel siger siger Jørn Rosenmeier, administrerende direktør for it-distributøren Rosenmeier Electronics:

- Når distributionen af brunvarer som fladskærms-tv og andet forbrugerelektronik flyttes fra producenterne selv til egentlige it-distributører, falder priserne marginalt. Men samtidig forsvinder rådgivningen omkring produkterne.

Prisen presses

At rådgivning forsvinder begrunder Jørn Rosenmeier med, at prisen presses, og der kommer helt andre krav til volumnen, når det er distributørerne, der formidler forbrugerelektronikken i stedet for producenterne.

- Hvis bruttomarginalen falder 25 procent, så skal du som forhandler reducere dine faste omkostninger, og så ryger servicen ofte som noget af det første, forklarer Jørn Rosenmeier.

Han beklager dybt, at prisen på den måde bliver konge, men er samtidig ikke i tvivl om, at der blandt forhandlere og it-butikker vil ske yderligere konsolideringer i den del af branchen.

- Jeg hader multi-distributionsmodellen, hvor produkterne distribueres gennem mange kanaler, og den eneste faktor, der gælder, er prisen, siger Jørn Rosenmeier.

Kim Enrum, der er direktør for Tech Data i Danmark, bekræfter, at økonomien spiller en stor rolle for producenterne, når der kigges på distributionskanal:

- Hvis der var penge i det, ville producenterne selv distribuere, men der er nok ingen, der kan gøre det billigere end os, lyder det.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos