KMD blokerer for Linux til 2009

Hos Dansk IT og Videnskabsministeriet er der utilfredshed med, at it-giganten KMD med manglende åbenhed reelt binder kommuner til Microsoft frem til 2009.

Størstedelen af landets kommuner vil være bundet til Microsofts styresystem Windows frem til 2009, fordi it-giganten KMD først til den tid er klar med en fuld pakke af fagsystemer, der understøtter alternativer som Linux.

Det viser et pilotprojekt i Ringe og Ryslinge kommuner, der har undersøgt kommunernes mulighed for at skifte til Linux.

- Vi taler ikke bare et par år, men er helt fremme i 2009, før vi vil kunne lave et fuldt skifte til open source ud fra de terminologier, som vi har arbejder med i pilotprojektet, siger vicekommunaldirektør Finn G. Johansen, Ryslinge Kommune.

For langsom

Den tidshorisont finder afdelingschef i Dansk IT, Jacob Primault, utilfredsstillende i forhold til vigtigheden af at få åbnet KMD's systemer.

- Det går simpelthen for langsomt. Vi kan ikke stille os tilfreds med, at der først er en åben tilgang til kommunernes systemer om fire til fem år. Det offentlige bør fra centralt hold gå mere håndfast ind og gøre noget på det her område, siger Jacob Primault.

Udmeldingen møder forståelse i Videnskabsministeriet, der med finansloven for 2006 har fået midler til at nedbryde barrierer for indførelse af open source i det offentlige.

- Hvis det er umuligt for en kommune at basere sig på open source-løsninger, fordi en bestemt leverandør ikke kan få omstillet sine systemer i tide, så er det naturligvis noget, vi vil kigge på, siger kontorchef Lars Frelle-Petersen fra It-politisk Center i Videnskabsministeriet.

Han oplyser, at ministeriet nu vil rette henvendelse til KMD for at få klarlagt problematikken med henblik på at få processen hos KMD speedet op.

SAP løser problemerne

Det var mandag ikke muligt at få en kommentar fra KMD.

I en fælles pressemeddelelse fra KMD, Kommunernes Landsforening, IBM, Novell samt Ringe og Ryslinge kommuner fremgår det, at KMD-systemer, der er udviklet på KMD's strategiske platform SAP, kan afvikles på Linux.

"I praksis betyder det, at KMD med sin SAP-strategi har lagt en plan for videre implementering af en open source-platform i løbet af de kommende år," fremgår det af pressemeddelelsen.

- Det er min klare forventning, at KMD og KL nu fortsætter arbejdet og sætter yderligere fokus på, at de nødvendige åbne standarder tilvejebringes, så it-arkitekturen kan udvikles i fri konkurrence, siger vicekommunaldirektør Finn G. Johansen, Ryslinge Kommune.

På grund af travlhed hos KMD har det ikke været muligt at få en kommentar fra selskabet i forbindelse med denne artikel.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS