Ny dansk portal for podcasts

Mens podcast-feberen raser i USA, er fænomenet med at hente radioudsendelser ned på mp3-afspilleren ikke slået igennem i Danmark endnu. Det vil folkene bag en ny dansk portal lave om på, med hjælp fra radio-kendisser.

Torsdag gik den danske podcast-portal podhead.dk i luften med gratis udsendelser til mp3-afspilleren om alt mellem himmel og jord.

– Vi venter os meget af podcasting som et nyt medie, og vi kan se i USA, hvordan det er eksploderet. Derovre er det begyndt at blive kommercielt interessant, siger Jacob Egevang, direktør for podhead.dk

Indholdet på portalen leveres af erfarne radio-kræfter. Blandt andre er rapperen Bossy Bo fra Østkyst Hustlers med på det seks mands store hold bag portalen.

Frivilligt arbejde

Foreløbigt har ingen af de involverede fået løn.

Alle arbejder frivilligt og tjener til dagen og vejen på anden vis, men med tiden skal små reklamespots før og efter hver udsendelse hive penge hjem til portalen.

Informative udsendelser, der produceres i samarbejde med andre firmaer, kan blive en anden måde at skaffe indtægter på.

– Det kunne være en podcast om at købe nyt hus, i samarbejde med en ejendomsmæglerkæde. På den måde kommer annoncøren i intim kontakt med lytteren i relativt lang tid, for podcast er særlige ved, at de bliver hørt med hovedtelefoner i toget eller på cykelturen, forklarer Jacob Egevang.

Ingen gæld

Der er ikke lånt kapital til at starte podhead.dk og alt nødvendigt udstyr til at producere udsendelserne er stillet til rådighed af de involverede selv.

– Vi har ikke en øre på højkant, men vi har brugt rigtig meget tid på at få det op og stå, og det kan godt mærkes på privatøkonomien, siger Jacob Egevang.

Lige nu er der knap 10 egenproducerede udsendelser klar, samt podcasts fra Danmarks Radio og fra udenlandske sites. Hver eller hver anden uge vil de faste magasiner have en ny udsendelse klar.

Med det rette software bliver nye udsendelser på portalen automatisk downloadet og overført til mp3-afspilleren.

Blandt tilbudene er comedy-shows, programmer af forfatteren Gordon Inc., et aktuelt magasinprogram med Marianne Dinesen ved roret og et program om klassisk musik, hvor to koncertpianister sidder ved tangenterne og skiftevis spiller og snakker om de store klassiske komponister.

Den redaktionelle profil beskriver Jacob Egevang som et sted mellem DR2 og TV2 Zulu.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job