Giga-Helmer skyder millioner i ComX

Finn Helmer, der blev mangemillionær efter salget af it-virksomheden Giga, har skudt millioner af kroner i bredbåndsselskabet ComX, hvor han bliver ny bestyrelsesformand.

Bredbåndsselskabet ComX har fået en storaktionær i form af it-millionæren Finn Helmer, der samtidig overtager posten som bestyrelsesformand i selskabet

- Med investeringen i ComX foretager jeg et paradigmeskift. Jeg ser store muligheder i virksomheden og anser ComX som en god platform for udbredelsen af det 10 gigabit-net jeg har prædiket siden 1998, fortalte Finn Helmer tidligere på et pressemøde tirsdag.

I alt har ComX fået en kapitaltilførsel på 44 millioner kroner, og aktiekapitalen er nu oppe på 50 millioner kroner.

De tre storaktionærer er i dag den oprindelige Henrik Ottensten, Jesper Henrik Jørgsen og nu også Finn Helmer.

Giga-salg gav 300 millioner

Finn Helmer blev omkring 300 millioner kroner rigere, da Intel i marts 2000 købte det lille NKT-ejede selskab Giga for 9,4 milliarder kroner. Siden da har han deltaget i etableringen af mere end 40 virksomheder og er nu aktiv investor i ComX.

- Min investering og posten som bestyrelsesformand giver mig mulighed for påvirke selskabet, siger Finn Helmer, der mener, at "ComX nu kan og skal befæste sin position på det danske bredbåndsmarked."

På pressemødet blev også ComX's nye administrerende direktør Nils Overgaard officielt præsenteret.

Han fortalte, at ledelsen forventer en markant vækst i 2006:

- Vi regner med at fordoble antallet af kunder og nå et tocifret EBITDA-resultat (resultat før renter, skat og afskrivninger, red.), siger Nils Overgaard.

Han lod forstå, at selskabet arbejder på at nå en afklaring med indholdsleverandøren Viasat, hvis indhold ComX i øjeblikket har fogedforbud mod at beskæftige sig med.

ComX har i øjeblikket knap 20.000 kunder og runder ifølge direktøren i denne uge husstand nummer 25.000 med modtagerboks.

- Nu fokuserer vi på at få flere kunder på de eksisterende installationer og i øvrigt genskabe tilliden til ComX, siger Nils Overgaard.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere