Cybercity kopierer TDC's børneporno-filter

Bredbåndsudbyderen Cybercity aktiverer efter nytår det filter mod børneporno, som TDC, Red Barnet og Rigspolitiet har opbygget. TDC blokerer dagligt 36.000 forsøg på at få adgang til sider med børneporno.

Cybercity er blevet enig med Rigspolitiet og Red Barnet om fra januar at aktivere det filter mod børneporno på internettet, som TDC først tog i brug.

Selskabet er med 120.000 bredbåndskunder den næststørste bredbåndsudbyder i Danmark, og filteret mod børneporno dækker derved en del flere danskere.

- Der er tale om et ganske fornuftigt initiativ, og det er udmærket, at TDC har været den, der har valgt at tage føringen. Der er kommet en løsning på plads, og der har hele tiden været lagt op til, at de øvrige selskaber skulle kunne indgå en lignende aftale, siger Jesper Hansen, udviklingsdirektør i Cybercity.

Filtret fungerer ved at blokere adgangen til netadresser, som er sortlistet hos Rigspolitiet, der udarbejder listen i samarbejde med Red Barnet.

TDC lancerede filtret i midten af oktober og blokerer dagligt mindst 36.000 forsøg på at komme ind på sider med børneporno.

Samtlige ni medlemmer i et dansk sikkerhedsforum for internetudbydere har ifølge Jesper Hansen forpligtet sig til at implementere og aktivere filtret så hurtigt, som det er teknisk muligt.

Det tager dog tid, fordi udbyderne på samtlige navneservere skal kontroltjekke Rigspolitiets liste over forbudte domæner og derefter nægte adgang, hvis en kunde forsøger at komme ind på siden.

Red Barnet sørger for på internationalt plan at indsamle de internetadresser, der skal blokeres for.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S