Norske Opera i tæt mobil-alliance med Google

Browser-firmaet Opera har indgået en etårig-aftale med Google om sin webbrowser til mobiltelefoner. Aftalen kommer efter rygter om, at Opera skulle sælges til Microsoft eller Google.

Det norske it-firma Opera bliver ikke købt af hverken Microsoft eller Google, men er til gengæld blevet enig med sidstnævnte om gøre søgemaskinen til den foretrukne i de mobile udgaver af sin webbrowser.

Aftalen med Google løber over et år og betyder, at Google bliver standard-søgemaskine i både Opera Mobile og Opera Mini.

Forud for aftalen med Google har det flydt med internationale rygter om, at Opera var på vej til at blive solgt til enten Microsoft eller Google.

Opera Mobile er en webbrowser til smartphones, mens Opera Mini er en ny browser til mindre avancerede telefoner. En server sørger for at fjerne unødvendigt indhold på websider, så det er muligt at læse dem selv på en mindre mobiltelefon.

Opera Mini kommer allerede i den nuværende udgave med links til både Google og mail-tjenesten Gmail.

På pc-browser-markedet er Opera blevet presset af succesen for open source-rivalen Firefox, men har til gengæld fundet sin niche til mobiltelefoner.

Operas topchef, Jon von Tetzchner, slog dog i denne uge fast, at Opera ikke er til salg.

Google og Opera har i forvejen en aftale om, at Google er den foretrukne søgemaskine i Opera-browseren til pc.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere