Aalborg vil skyde 10 millioner i spil-demoer

Aalborg Erhvervsråd går i spidsen for at samle 10 millioner kroner til at støtte den tidlige fase i udviklingen af spil. Målet er at skabe en regulær spilindustri i regionen.

Et nyt initiativ sat i gang af Aalborg Erhvervsråd og Aalborg Universitet skal sikre de nødvendige penge til den indledende fase i udviklingen af computerspil, hvor traditionelle investorer er svære at lokke med.

Målet er i løbet af få måneder at skrabe 10 millioner kroner sammen til fonden DG-Invest, hvor spiludviklere i regionen kan hente penge til at tage et spil fra koncept til demo.

- Pengene skal investeres i den første udviklingsfase, indtil man kan præsentere en demo for en publisher. Det er meget vanskeligt for spilbranchen at få finansieret den første del, forklarer erhvervskonsulent Dolan Sund Nielsen fra Aalborg Erhvervsråd.

Rolle som underleverandør

Investeringsfonden er en del af et større initiativ i Aalborg for skabe en lokal spil- og oplevelsesindustri.

Det hele er samlet i netværket Dreamgames.dk, der i løbet af et halvt år har fået 120 medlemmer i form af både spilfirmaer og private personer.

Aalborg håber ikke på at skabe nye store succesfirmaer, men vil i stedet koncentrere sig om rollen som underleverandør.

- Vi skal nok ikke regne med at få stablet virksomheder som Deadline Games og IO Interactive på benene, men vi vil gerne være underleverandører til den type virksomheder, der findes i Århus og København. Vores mål er at fokusere på opgaver som animation eller spildesign, fortæller Dolan Sund Nielsen.

Tvivl om rettigheder

Ud over DG-Invest arbejdes derfor også på at oprette et nyt clearing center, der skal gøre det lettere for forskellige firmaer og privatpersoner at samarbejde om udviklingen af spil.

- Det skal hjælpe på vej med hensyn til ophavsrets-problemstillinger, når to eller flere går sammen om at udvikle et spil. Det er noget, branchen ikke beskæftiger sig så meget med, siger Dolan Sund Nielsen.

Det første spilfirma - Tonic Games - er som led i satsningen allerede flyttet ind i Dreamhouse ved havnen i Aalborg.

På længere sigt er håbet at reservere 700 kvadratmeter til firmaer inden for spiludvikling i de tilbageværende Nordkraft-haller, hvor kommunen arbejder på at samle kulturelle institutioner og idrætsaktører under én hat.

Nordjylland er i dag kendetegnet ved kun at have få, mindre spilvirksomheder, hvoraf mobilspil-firmaet Progressive Media er blandt de mest fremtrædende.

Relevante link

Spil-netværket Dreamgames.dk

Erhvervshuset Dreamhouse

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics