Apple overrasker med Intel-Mac

Apple er begyndt at sælge sine nye computere baseret på Intel-chips. Lanceringen af de nye Intel-modeller var ellers først planlagt til sommer.

Apple-chef Steve Jobs hev en kanin op af hatten ved åbningen af Macworld i San Francisco tirsdag, da han kunne præsentere de første Mac-modeller med Intel-processorer.

Ret bogstaveligt endda idet Intel-direktør Paul Otellini kom ind på scenen iført en "kanindragt", skriver nyhedstjenesten Cnet.

Apple havde ganske vist annonceret, at de nye modeller ville blive lanceret i 2006, men den oprindelig plan var, at modellerne først ville være klar til salg til sommer.

Nu har Apple altså lanceret to nye bærbare MacBook Pro og to nye iMac-computere, som er klar til levering i februar.

Nye processorer

Lanceringen markerer Apples seneste skift i valget af processor, hvor Apple gennem gennem et årti har været smedet sammen med IBM's PowerPC-processorer.

Problemer med disse processorer i forhold til Apples ønske om at bruge de nyeste processorer i selskabets bærbare ledte i sidste ende til et brud med IBM til fordel for Intel.

- Det er ingen hemmelighed, at vi har forsøgt at presse en G5-processor ind i en bærbar og har været ude af stand til det på grund af strømforbruget, sagde Steve Jobs ved lanceringen tirsdag.

De nye processorer er Intels Core Duo-processorer, som afløser Pentium M i selskabets portefølje af processorer til bærbare pc'er. Intel lancerede Core Duo-processorerne i forbindelse med elektronikmessen CES i Las Vegas i sidste uge.

Samme pris som tidligere

Ifølge Steve Jobs kan Apple få fem gange større ydelse per watt ud af Intels Core Duo i forhold til IBM's G4 og G5.

Prisen på de nye systemer bliver imidlertid også derefter. Den amerikanske udsalgspris på de to MacBook-modeller lyder på henholdsvis 1.999 og 2.499 dollars eksklusive moms, eller op mod 50 procent mere end bærbare Windows-pc'er med tilsvarende specifikationer.

De nye iMacs holder samme pris som tidligere modeller og er allerede nu klar til levering i hvert fald i USA.

For at kunne afvikle software fra de tidligere Mac-computere på de nye kræves indtil videre et emuleringsprogram, hvor Apple har lanceret emulatoren Rosetta.

Apple erkender dog, at emuleringen ikke er kraftig nok til visse tunge Mac-applikationer og vil derfor i løbet af foråret tilbyde nye versioner af programmer som Aperture, der vil kunne køre på begge platforme.

Ny platform

Teknologiskiftet til Intel-platformen kan blive afgørende for fremtiden for Apples pc-forretning. Hidtil har successen med musikafspilleren iPod kun haft begrænset afsmitning på computersalget.

- Hvis Apples kernekunder er begejstrede, så vil den almindelige forbruger også se på disse nye Macs og sige "ikke dårligt". Men det vil stadig være iPod, der trækker kunder ind i Apple-butikkerne, siger direktør Tim Bajarin fra analysefirmaet Creative Strategies.

Apple kunne samtidig annoncere, at selskabet har underskrevet en ny kontrakt med Microsoft, som sikrer, at Microsoft fortsat vil udvikle versioner af Office-pakken til Apples computere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Csis Security Group A/S

    Senior Software Engineer

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Content Marketing Manager & Strategist

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse