Sander vil have opklaret registrerings-spørgsmål

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil have opklaret, hvem der har ret i balladen om registrering af sms og e-mail, hvor teleselskaberne mener, at Sander har løjet overfor Folketinget. Nu skal parterne sætte sig sammen.

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil have undersøgt, hvem der har ret i striden om registrering af sms og e-mail.

Det sker, efter at Computerworld i sidste uge kunne fortælle, at Helge Sander efter teleselskabernes mening ikke fortalte sandheden, da han fornylig oplyste Folketinget om, at det er muligt kun at gemme de såkaldte trafikdata uden også at registrere indholdet i sms og e-mail.

Blandt de teleselskaber, som Computerworld, talte med, var TDC, der mener, at det er umuligt at adskille de to ting.

Skal opklare uenighed

Helge Sander oplyser nu til Computerworld, at han har bedt IT- og Telestyrelsen om at kontakte TDC for at få opklaret, "hvorvidt der er tale om en misforståelse".

– Jeg er jo ikke professor eller tekniker. Derfor kan jeg henholde mig til det svar, som IT- og Telestyrelsen har givet, siger Helge Sander.

Det var oprindeligt også IT- og Telestyrelsen, der havde udstyret Helge Sander med det omstridte svar, som teleselskaberne mener, er urigtigt.

Politiske driller

Spørgsmålet kom oprindeligt på tale, da Enhedslistens Per Clausen forelagde Helge Sander problematikken.

Det betegner Helge Sander i dag som "politiske drillerier.".

- Her er en grundlæggende politisk uenighed om, hvordan vi skal bekæmpe terror. Og drilleriet er her udført på en teknisk kompliceret måde. Men det lever jeg helt fint med, siger Helge Sander til Computerworld.

- Hvad er din holdning til den kritik, der har været rejst af telelogning om, at man vil registrere alle borgere, mens skurke med teknisk indsigt nemt finder smuthullerne?

– Der er igangsat et konkretiserings- og udredningsarbejde, som jeg afventer, siger Helge Sander.

Så du har ingen politisk holdning til telelogningen endnu?

– Ikke inden jeg får det arbejde forelagt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Se alle vores events inden for it

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    Senior Developer

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job