Xerox dropper Techdata som distributør

Scribona bliver Xerox-hoveddistributør i Norden, og det betyder, at Xerox dropper Techdata som distributør i Danmark. Xerox planlægger at reducere antallet af distributører i Europa fra 49 til bare tre.

Xerox Europa skærer voldsomt i antallet af distributører, og det går ud over Tech Data, når Scribona bliver enedistributør i Norden af Xerox-produkter.

- Vi har haft distributionen af Xerox i Danmark i halvandet år, og det har ikke været en god forretning, siger Bengt Duus Svensson, der er produkt- og marketingdirektør for Tech Data.

Scribona er i modsætning til Tech Data begejstret for Xerox.

- Til forskel fra Tech Data, så har vi godt fat i salget til Xerox-partnerne og har en dedikeret organisation internt rettet mod Xerox-partnerne, fortæller Lars Götzsche, administrerende direktør, Scribona Danmark.

Vil fordoble omsætningen

Xerox ønsker med en ny distributionsmodel i Vesteuropa at komme bredere ud i markedet, øge sin effektivitet og komme tættere på kunderne.

Midlet er at reducere sine nuværende 49 nationalt-baserede distributører til tre hoveddistributører, hvor Scribona altså er valgt som den fortsættende distributør for Norden.

I alt bliver der 16 distributører i Vesteuropa, der alle er datterselskaber af Tech Data, Ingram Micro og altså Scribona for Norden.

Med aftalen forventer Scribona at fordoble salget af Xerox-produkter på nordisk plan til omkring 689 millioner kroner om året.

- Vores Xerox-forretning vokser kraftigt, og indtjeningen følger med op, forsikrer Scribonas direktør Lars Götzsche.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S